Garda odradza podróże ze względu na pogodę

Ponieważ Met Éireann zapowiada bardzo złe warunki pogodowe, które będą konsekwencją huraganu Aiden, swój apel o pozostanie w domach wydała także An Garda Síochána.

Policjanci odradzają podróże samochodami oraz wędrówki piesze, szczególnie w rejonach nadmorskich Munster, Connacht i Ulseru, gdzie wiać będzie najmocniej, a to stworzy najniebezpieczniejsze warunki. Problemem mogą być złamane siła wiatru gałęzie drzew, ale i niesione nim niewielkie przedmioty.

Wiatr o sile w porywach do 130 km/h może też przewracać ludzi, a i w niektórych przypadkach powodować zachwiania samochodów lub nawet doprowadzić do ich przewrócenia, jeżeli mają dużą powierzchnię boczną. Z całą pewnością Garda odradza podróże rowerowe, gdyż przy tak silnym wietrze o wywrotkę jest bardzo łatwo, a podróży powinni unikać dzisiaj również motocykliści i osoby poruszające się skuterami. Funkcjonariusze Gardy ostrzegają też przed połamanymi konarami i zalegającymi na drogach zwalonymi wiatrem drzewami, bo i one mogą powodować zakłócenia w ruchu. Możliwe są też zalania dróg, co z kolei prowadzić może do wyłączenia niektórych tras z użytku, nawet na dłuższy czas, dodają.

Garda ostrzega też spacerowiczów, żeby w czasie obowiązywania pomarańczowego poziomu ostrzeżenia pogodowego, unikali wędrówek w okolicach plaż i klifów, ponieważ dzisiaj, będziemy mieli do czynienia również z wysokimi falami, a te mogą wdzierać się głęboko w ląd.

Policjanci zalecają również umocowanie wszystkich sprzętów, jakie znajdują się w naszych ogrodach, a także schowanie lżejszych przedmiotów, które porwane przez wiatr, mogłyby wyrządzić wiele szkód materialnych lub powodować uszkodzenia ciała.

Jak dodają funkcjonariusze, najświeższymi informacjami o pogodzie, dysponują władze lokalne, a i są one w stanie udzielać pomocy, więc wszelkie zagrożenia, powinny być zgłaszane właśnie im. Również podczas problemów w dostawach prądu, bo i napowietrzne linie energetyczne mogą zostać zerwane, informować należy władze lokalne lub ekipy techniczne ESB, które w odpowiednim czasie, zajmą się naprawianiem awarii, a tych dzisiaj może być sporo. Garda zaleca też śledzenie aktualnych lokalnych aktualizacji prognoz pogody.

Pomarańczowy Alert o silnym wietrze wszedł w życie o godzinie 05:00 i obowiązuje dla Carlow, Kilkenny, Wexford, Wicklow, Cork, Kerry, Waterford, Donegal, Galway, Mayo, Sligo i Clare, natomiast w innych hrabstwach, obowiązuje poziom żółty. Status pomarańczowy powinien zmienić się na niższy dzisiaj w godzinach popołudniowych.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian