Garda musi być doinwestowana

Rzecznik Sinn Féin ds. sprawiedliwości Martin Kenny i rzecznik ds. zdrowia psychicznego Mark Ward wezwali do przydzielenia dodatkowych środków dla funkcjonariuszy policji z pierwszej linii i działających w społeczności w związku ze zwiększonymi przypadkowymi atakami i przypadkami zachowań antyspołecznych.

Poseł Kenny napisał do komisarza Gardy Drew Harrisa, aby zwrócić uwagę na brak środków, podczas gdy poseł Ward zauważył, że w przyszłym miesiącu minie rok, odkąd partie rządowe Fine Gael, Fianna Fáil i Zieloni odrzucili jego wniosek o zwiększenie działań policyjnych.

Teachta Dála Kenny powiedział:

– Ciągle słyszymy o narastających zachowaniach antyspołecznych w obszarach miejskich i miastach. Niedawny naganny atak na jednego z naszych olimpijczyków Jacka Woolleya, wprowadził problem do głównego nurtu, ale ten incydent nie wydarzył się w próżni. To nie są przypadkowe ataki i to nie tylko w centrum Dublina. Dotyczy to wszystkich naszych społeczności. Na naszych przedmieściach i obszarach miejskich mówi się nam o zorganizowanych walkach ulicznych, poważnych napadach i rozbojach oraz otwartym handlu narkotykami i używaniu narkotyków. Istnieje wyraźna korelacja między tym zachowaniem a niską obecnością frontowych funkcjonariuszy Gardy w naszych społecznościach, co jest bezpośrednim wynikiem lat niedoinwestowania przez kolejne rządy Fianna Fáil i Fine Gael. To nie może trwać dalej. Napisałem do komisarza Gardy, aby zwrócić uwagę na aspołeczne zachowania, które są ze mną poruszane, obawy ludzi związane z niską obecnością Gardy oraz aby omówić z nim realokację zasobów. Jest strasznie dużo załamań rąk ze strony rządu, ale bardzo mało działań. Minister sprawiedliwości musi interweniować, aby zapewnić, że Garda z pierwszej linii mają zasoby, których potrzebują, aby uporać się z tymi przestępstwami.

Poseł Ward dodał:

– Obecnie obserwujemy, jak rząd nie korzysta z zasobów policji w społeczności, a to nasze najbardziej upośledzone społeczności płacą za to cenę. W tym tygodniu Lord Mayor Partii Pracy w Dublinie powiedział mediom, że doniesienia o poważnych przestępstwach spadły – jak ktoś może być tak pozbawiony kontaktu? Kiedy Dáil powróci w przyszłym miesiącu, minie rok, odkąd partie rządowe Fine Gael, Fianna Fáil i Zieloni zjednoczyły się, by odrzucić wniosek Sinn Féin o zwiększenie działań policyjnych. Skutek domina wynikający z ich zaniedbań jest wyraźny – wzrost nielegalnej działalności z powodu zmniejszonej obecności policji. Zaobserwowaliśmy wzrost otwartego handlu narkotykami i zachowań antyspołecznych, a teraz w naszych społecznościach panuje prawdziwy niepokój i odczucie porzucenia. Ludzie mówią mi, że żyją w strachu i że nie czują się bezpiecznie korzystając z usług publicznych i obiektów użyteczności publicznej, takich jak lokalne autobusy, boiska sportowe i parki publiczne. Jesteśmy za ponad dwa miesiące od Halloween, a część mojego obszaru jest już oblegana przez nocną nawałnicę fajerwerków. W „Programie dla rządu” opublikowanym w zeszłym roku, Fianna Fáil, Fine Gael i Zieloni zobowiązali się do „ustanowienia priorytetu widocznej policji zarówno w społecznościach wiejskich, jak i miejskich” oraz „usunięcie Gardaí z obowiązków administracyjnych, technicznych i innych skupić się na sprawach policyjnych”. Dobre czyny mówią głośniej niż słowa. Nadszedł czas, aby byli wierni swoim obietnicom i zaczęli chronić nasze społeczności.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Święta tuż, tuż
Rząd musi znacząco