Garda może karać za przekroczenie 5 kilometrów

An Garda Síochána uzyskała właśnie prawo do karania mandatami osób, które nie stosują się do ograniczeń, jakie wprowadzone zostały przez rząd.

Nowe przepisy mówią, że każda osoba przekraczająca odległość 5 km od domu, co jest strefą wolnego poruszania, może być ukarana mandatem w wysokości 100 €. Do przekroczenia tej strefy uprawniają jedynie dokumenty wystawione przez pracodawcę, a ten, o ile uzna, że pracownik jest niezbędny i nie może pracować w domu, wydaje dokument, który przedstawia, jeżeli poruszając się po mieście lub poza nim, zatrzyma nas patrol policji. Wtedy, funkcjonariusze nie mają podstaw do nałożenia grzywny.

Opuścić wyznaczoną strefę mogą też osoby, które podróżują w ważnych sprawach, więc udają się np. do szpitala i mogą potwierdzić umówioną wizytę. Nie otrzyma mandatu osoba, która porusza się poza strefą 5 km od domu w przypadkach losowych lub jest opiekunem osoby starszej/wymagającej opieki.

Mandaty mogą być nakładane na miejscu, ale odmowa jego przyjęcia, skutkuje sporządzeniem wniosku do sądu, który rozpatrzy sprawę. Tu jednak należy zaznaczyć, że kara, może być przez sąd zwielokrotniona.

Przepisy zostały wprowadzone, aby ograniczyć możliwość przemieszczania się po kraju, a tym samym, potencjalnego przekazywania sobie wirusa SARS-CoV-2.

Bogdan Feręc

Źr: Garda Press Office

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Spadła ilość towa
Testy dla wszystkich
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian