Garda ma nowego podejrzanego

Śledztwo w sprawie zabójstwa Ashling Murphy prowadzone jest na szeroką skalę, a i mówi się o intensywności działań irlandzkiej policji, gdyż sprawa, która zasmuciła i zbulwersowała opinię publiczną, doczekała się również reakcji politycznych.

Zarówno najwyższe władze kraju, jak i zwykli obywatele, wyrażali potępienie dla tej bezsensownej śmierci, a swoją złość wyrażali również politycy wszystkich ugrupowań w kraju. Na ręce rodziny zamordowanej nauczycielki Ashling Murphy, swoje najgłębsze słowa żalu wyraził też prezydent Republiki Irlandii Michael Daniel Higgins, który rozmawiał wczoraj z rodziną zamordowanej.

Tragedia z Tullamore uruchomiała też irlandzką policję, która już kilkadziesiąt minut po odnalezieniu ciała Ashling Murphy, miała pierwszego podejrzanego, jednak 40-latek, zwolniony został po przesłuchaniu, bez postawienia mu zarzutów, a jak dodali śledczy, raczej nie ma on nic wspólnego ze zbrodnią.

Podczas śledztwa zabezpieczono dowody na miejscu zdarzenia, także w postaci materiału genetycznego, a na tej podstawie, wytypowano kolejnego podejrzanego. Udało się to zrobić, gdyż w okolicy Grand Canal w Tullamore, odnaleziono rower, a śledczy uznali, iż może być to ważny trop. Na rowerze górskim, jak dodają policjanci, zabezpieczono odciski palców, ale też materiał do badań DNA, co pozwoliło na wytypowanie kolejnej osoby, która może mieć związek z morderstwem 23-latki.

Obecnie trwa identyfikacja osoby, do której należy materiał genetyczny, a ustalono, iż może być to mieszkaniec okolicy pomiędzy południowym Dublinem a Tullamore, nawiasem mówiąc, ojciec dwójki dzieci.

Co istotne, mężczyzna podejrzewany o możliwość dokonania zbrodni, sam zgłosił się do szpitala w Dublinie, a miał poważne obrażenia twarzy, co wywołało zaniepokojenie lekarzy. To skłoniło ich natomiast do zawiadomienia Gardy, która była obecna podczas udzielania pomocy medycznej mężczyźnie, a ten przebywa nadal w szpitalu, pod nadzorem funkcjonariuszy An Garda Síochána.

Garda dodaje, że poczyniła postępy w tej sprawie i spodziewa się zakończyć śledztwo w najbliższych dniach.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishGaeligePolskiРусский
EnglishGaeligePolskiРусский