Garda łagodnie podchodziła do łamiących zakazy

Minister Simon Harris poinformował o działaniach Gardy w świąteczny weekend, a ta okazała się bardzo wyrozumiała w stosunku do osób, które łamały zakazy i ograniczenia, jakie nałożone zostały na kraj.

Mówi się też, że nie odnotowano dużej ilości interwencji w przypadkach łamania zakazów, głównie podczas kiedy organizowane były domowe grille i inne spotkania towarzyskie, co łamało ograniczenia dystansu społecznego. Garda, która dzisiaj przedstawi szczegółowy raport z prowadzonej przez siebie weekendowej akcji kontroli wykonywania zarządzeń, powiedziała, iż przyjęła w związku z okresem świątecznym łagodną postawę w przypadkach naruszeń prawa i przepisów, chociaż wcześniej, bardziej by uczulić/odstraszyć społeczeństwo od takich zachowań, że naruszania zasad będzie srogo karane, informowała o swojej bezwzględności w tym zakresie.

W całym kraju na domowych imprezach, które w jawny sposób łamały nakreślone zasady dystansu społecznego, Garda pojawiła się około 20 razy, więc można uznać, że społeczeństwo dostosowało się do sytuacji. Niewiele było też przypadków aresztowań w chwili odmowy zmiany postępowania wymuszonego obostrzeniami koronawirusowymi, co oznacza albo dużą łagodność policjantów, albo poszanowanie prawa.

Znacznie więcej mandatów posypało się na drogach, gdzie weekendowa akcja kontrolna trwała przez ostatnie trzy doby, a funkcjonariusze ustawili ponad 120 głównych punktów kontrolnych i ponad 500 lotnych lub okresowych. W akcji udział wzięło około 2500 policjantów, a kolejnych ponad 5000 patrolowało miejsca wypoczynku, w tym parki, plaże i lasy w pobliżu miast.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish