Garda kontroluje sklepy

W związku z powtarzającymi się sygnałami o łamaniu zasad dotyczących handlu detalicznego, irlandzka policja rozpoczęła kontrole sklepów, które są czynne podczas piątego poziomu ograniczeń.

Pierwsze kontrole przeprowadzono już wczoraj, a dotyczyły zarówno małych, jak i dużych sprzedawców detalicznych. Jak podkreśla się w komunikacie, bez obaw mogą działać wszystkie te sklepy, które stosują się do zasad, jakie obecnie obowiązują, więc m.in. wydzielenie przestrzeni dla produktów podstawowych, a wyłączenie ze sprzedaży artykułów, które uznane zostały za nieistotne.  

Kontrole zgodne są z przyjętym ustawodawstwem, a jednocześnie stały się odpowiedzią na wiele skarg właścicieli sklepów, które muszą pozostać całkowicie zamknięte. Wcześniej informowano, iż część detalistów, nieco naciąga prawo i nie stosuje się do zaleceń w pełnym zakresie, umożliwiając kupno artykułów drugiej potrzeby.

Uznano to za nieuczciwą konkurencję, a Retail Ireland oraz Stowarzyszenie Małych i Średnich Przedsiębiorców, wezwało ministra przedsiębiorczości, by zajął się sprawą. Leo Varadkar w reakcji na apel obu organizacji i właścicieli zamkniętych sklepów – poinformował, że z całą pewnością, zajmie się niejasną sytuacją, co ma właśnie miejsce.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Gov.ie/Garda

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian