Garda już kieruje sprawy do prokuratury

Zgodnie z nowymi przepisami, Garda, która stwierdzi brak maseczki, w miejscu, gdzie powinna ona być zakładana, może skierować wniosek o ukaranie do prokuratury.

Policjanci, coraz częściej spotykają się z przypadkami naruszania przepisów, więc i coraz częściej stosują zasadę „zero tolerancji”, czyli sporządzają wnioski do prokuratury. Zawiadomienia jakie trafiają do prokuratur na terenie całego kraju, dotyczą obecnie domniemanych naruszeń środków bezpieczeństwa związanych z Covid-19, ale głównie braku maseczek w środkach transportu oraz w zamkniętych przestrzeniach.

Co podkreśla się w informacji, jaką dziennikarzom przekazał rzecznik An Garda Siochána, osoby łamiące zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, wcześniej są upominane i zaleca się im zakrycie twarzy, następnie informowane o możliwości ukarania. Dopiero kiedy oba ze środków, nie przynoszą efektów, sporządzany jest wniosek do prokuratury.

Garda dodaje, że obecne przepisy stanowią jednoznacznie, w jakich sytuacjach i miejscach, powinniśmy okrywać twarze maseczkami ochronnymi i stosować się do innych zaleceń, a i nie można tłumaczyć się brakiem znajomości przepisów, bo kampanie informacyjne i media, wciąż szeroko o tym informują. Rzecznik Gardy przypomniał, iż wniosek do prokuratury, może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie, gdyż grzywną w wysokości do 2500 € lub sześcioma miesiącami w areszcie.

An Garda Siochána w ostatnich dniach poproszona została przez władze kraju, aby z większą starannością egzekwowała przepisy dotyczące zdrowia publicznego, ponieważ zbyt dużo jest w kraju osób łamiących ograniczenia, co należy zmienić.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/Indpendent

Zdj: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
HSE obawia się utra
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian