Garda jest bezsilna i nie ma możliwości ścigania sprawców

W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ, jak informuje National Economic Crime Bureau przy An Garda Siochána, nie ma możliwości śledzenia masowych oszustw.

Jak powiedział szef National Economic Crime Bureau superintendent Gardy Pat Lordan w ostatnich miesiącach nasiliła się fala przestępstw związana z wysyłaniem nieprawdziwych SMS-ów, ale i wiadomości mailowych, które nazywane są phishingiem. Najczęściej na takie oszustwa narażeni są klienci banków, ale nie tylko oni, bo oszukańcze SMS-y, dotyczą też innych firm, które posiadają dane irlandzkich konsumentów.

Wszystkie te oszustwa opierają się na zasadzie wyłudzenia danych bankowych, co prowadzi do okradania kont bankowych, więc przestępstw uważanych za poważne.

Pat Lordan powiedział:

– Widzimy serwery używane do niektórych z tych ataków w Azji i w odległych krajach. Przestępcy często korzystają z „kuloodpornych serwerów”, na których trudno jest ustalić, kto jest ich właścicielem i kto je obsługuje. Nawet coś w rodzaju prostej wiadomości tekstowej, którą w tej chwili dostaje wiele osób w związku z oszustwami bankowymi i phishingowymi – te wiadomości tekstowe są teraz kupowane hurtowo w jakimś odległym kraju i mamy ogromne trudności z określeniem, kto kupił większość tych wiadomości tekstowych. Nawet jeśli się dowiemy, często jest to ktoś, kogo w taki czy inny sposób oszukano, by zaangażować się w biznes z kimś innym. Istnieje wiele takich zorganizowanych grup przestępczych działających również w Irlandii. Nie możemy za to wszystko winić obcych jurysdykcji. Z naszego doświadczenia wynika również, że firmy doświadczają coraz większej liczby oszustw w trakcie i po kryzysie.

Superintendent Lordan wypowiedział te słowa na konferencji PwC, a i w związku z raportem, jaki pojawił się w Irlandii, a mówi, że oszustwa i przestępczość gospodarcza w Irlandii osiągnęły „rekordowy poziom”, napędzany przez cyberprzestępczość. Badanie PwC wykazało jednocześnie, że 51 procent irlandzkich firm doświadczyło oszustw w ciągu ostatnich dwóch latach.

W Irlandii doszło już do kilku bankructw, które spowodowane były działalnością przestępców internetowych, a ci, po uzyskaniu danych do kont, czyścili je bez żadnych skrupułów. Jak dodaje Pat Lordan z National Economic Crime Bureau, Garda nie ma właściwie żadnych środków, aby ścigać przestępców z zagranicy, a jedyne co może zrobić, to prosić o pomoc jednostki policyjne z krajów, z których oszukańcze wiadomości są wysyłane. W wielu przypadkach zdarza się jednak, że współpraca jest w formie szczątkowej, co dodatkowo utrudnia odnalezienie przestępców i postawienie ich przed obliczem wymiaru sprawiedliwości.

Bogdan Feręc

Źr: PwC/Garda

Polska-IE: Udostępnij
Brexitowy ból głow
Ograniczenia na obec