Garda interweniowała w Galway. Tłumy na Claddagh, Shop Street i Spanish Arch

Galway jest jednym z hrabstw, w którym już wkrótce może zostać wprowadzony 3 poziom ograniczeń, ale to nie przeszkadzało dużym grupom młodzieży ze stolicy hrabstwa, by gromadzili się, łamiąc koronawirusowe zakazy.

Zaniepokojeni takimi zachowaniami mieszkańcy okolic Claddagh, Shop Street i Spanish Arch, poprosili o interwencję lokalną Gardę, która pojawiła się w tych miejscach i apelowała o zachowanie dystansu społecznego oraz przestrzeganie innych wytycznych dotyczących zdrowia publicznego. Podczas interwencji stwierdzono, iż wiele młodych osób, piło alkohol i nie reagowali na wezwania policjantów.

Podobne sceny i wydarzenia miały też miejsce w innych częściach Galway, bo działo się tak w pobliżu rzeki Corrib, w okolicach budynków NUI Galway oraz w dzielnicach Ballybane i Renmore. Na tym się jednak nie skończyło, gdyż policjanci z Galway otrzymali 12 wezwań do domowych imprez, które organizowane były w prywatnych domach, a te, wynajmowane są przez studentów.

Miejscy radni, wyrazili oburzenie z powodu braku poszanowania dla zaleceń, jakie obowiązują w całym kraju, a i zaniepokojeni byli zachowaniami, które mogą doprowadzić do wzrostu zakażeń i w konsekwencji, wprowadzeniem wyższego stopnia ograniczeń w Galway, które od takiego zarządzenia dzieli już niewiele.

Swoje niezadowolenie z tego powodu wyraził również burmistrz miasta Mike Cubbard, mówiąc, że to „policzek, dla wszystkich osób, które w ostatnich miesiącach próbują ograniczyć ilość zakażeń. To także policzek dla pracowników służby zdrowia, niosących pomoc chorym na Covid”. Burmistrz zapowiedział, że na najbliższej sesji Rady Miasta, rajcy zastanawiać się będą, czy nie jest potrzebny w mieście, zakaz sprzedaży alkoholu, by powstrzymać antyspołeczne zachowania. Mike Cubbard dodał, że wstyd było słuchać, jak mieszkańcy Claddagh, którzy zadzwonili do niego, mówili, że uczestnicy ulicznych imprez, oddają mocz na ulicach, a i załatwiają inne potrzeby fizjologiczne.

Uniwersytety NUI Galway i GMIT ostrzegły swoich studentów, iż takie wydarzenia są niedopuszczalne i jeżeli sprawcy zostaną ustaleni przez policję, a te informacje przekazane władzom uczelni, studenci mogą doczekać się relegowania ze szkół, za łamanie zasad porządku publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: Twitter-Cllr. Eddie Hoare/Cllr. Owen Hanley/RTE/Galway City Council

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Żółty Status dla
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian