Garda działa jak jej się podoba

W ostatni piątek irlandzka policja wykazała się nader dziwnym postępowaniem, ponieważ zlekceważyła sygnały od społeczeństwa.

Kiedy do funkcjonariuszy zaczęły docierać informacje, iż około 100-osobowa grupa muzułmanów, zebrała się w swoim meczecie, reakcja była nader chłodna, więc działania, nie zostały podjęte. Inaczej zachowała się natomiast dzielna irlandzka policja, kiedy przed katedrą w Waterford, 3-osobowy tłum, zaczął odmawiać różaniec. Wtedy, interwencja była natychmiastowa i pouczono seniorów, że postępują niewłaściwie, ich personalia zostały zapisane.

Jak informują The Liberal osoby, które miały kontaktować się z Gardą, do jednostki w Dublinie 8, dzwoniono kilkanaście razy, rozmowy są nagrane, ale żaden z policjantów, nie został wysłany do meczetu, by sprawdzić, czy zgłoszenie jest prawdziwe. Nie wiadomo natomiast, czy wobec trzech starszych osób, które modliły się na wolnym powietrzu, zostaną wyciągnięte konsekwencje, gdyż złamali covidowe przepisy o zakazie zgromadzeń w większych grupach.

Fala krytyki wylała się więc na szefa irlandzkiej policji Drew Harrisa, któremu zarzuca się brak odpowiedniego nadzoru nad swoimi podwładnymi, a jednocześnie mówi się, że katolicy w Irlandii, stali się obywatelami drugiej kategorii i są traktowani niesprawiedliwie.

The Liberal, zamieścił też film, który przedstawia, jak spora grupa ludzi, wychodzi z muzułmańskiego domu modlitwy. Film można obejrzeć tutaj>>>

*

Na marginesie mogę dodać, że nie jest to wyjątkowy przypadek, a o tym mówiłem już kilka miesięcy temu. Otóż w miejscu, gdzie mieszkam, tuż obok mojego domu, znajduje się niewielki meczet. Tam właśnie zbiera się codziennie kilkunastu mężczyzn, aby oddawać się, jak się wydaje, modlitwie. Nigdy nie byli niepokojeni przez Gardę, a z informacji przez moją sąsiadkę, nawiasem mówiąc, zażywnej staruszki wiem, że informowała o tych „schadzkach” policję w Galway.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Zdj: David Rogers

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Zmieni się definicj
Jajeczna bitwa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian