Garda bez specjalnych uprawnień

W najnowszych rozporządzeniach rządu, nie ma już mowy o specjalnych uprawnieniach Gardy o egzekwowaniu niektórych zarządzeń, więc funkcjonariusze nie mogą właściwie karać za niektóre odstępstwa od nakreślonych zasad.

Chodzi tu głównie o przestrzeganie odległości, na jaką możemy oddalać się od domu, bo po przekroczeniu dystansu 20 kilometrów, nie grozi nam już zupełnie nic. Rząd nowelizując przepisy o możliwości podróżowania, nie ujął w rozporządzeniu środków karnych, więc policjanci, nie mogą już z tego powodu nakładać na nas mandatów w wysokości do 2500 € i nie grozi też kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

Informację tę potwierdził rzecznik An Garda Siochána, który podkreślił, że teraz funkcjonariusze prowadzący kontrole, będą „edukować i zachęcać”, aby przestrzegać ograniczenia odległości od domu, jednak będzie to jedyny środek nacisku.

Inaczej jest obecnie w przypadku np. imprez i spotkań w gronie przekraczającym 15 osób, bo tutaj, takie spotkania mogą uznane być za imprezę masową, zagrażającą bezpieczeństwu zdrowotnemu, co zagrożone jest to sankcjami karnymi.  

W sprawie wypowiedział się również prokurator generalny i stwierdził, że „obecne środki są proporcjonalne do zagrożenia” i powinny być stosowane zgodnie z zaleceniem irlandzkich władz.

W okresie pandemii Garda skorzystała ze specjalnych uprawnień 289 razy, ale częściej było to obserwowane w pierwszej i drugiej fazie blokady, niż w końcówce obowiązywania drakońskich przepisów o zakazie podróży i izolacji.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Dublin najdroższy w
Woda brudna, jak w I
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish