Garda będzie patrolować ulubione miejsca dublińczyków

W związku z decyzją rządu o wprowadzeniu trzeciego stopnia ograniczeń w hrabstwie Dublin, An Garda Siochána zapowiedziała, że patrolować będzie miejsca, gdzie mieszkańcy Dublina, najchętniej spędzają wolny czas, a zrobi to, aby zniechęcić do ich odwiedzania.

Stołeczni policjanci w większej niż zazwyczaj ilości patrolować będą stacje kolejki DART, stacje kolejowe, parki, nadmorskie miejsca wypoczynku, ale to nie wszystko, bo i w okolicznych hrabstwach, gdzie zwyczajowo spotyka się dublińczyków, wzmożone zostaną kontrole, aby upewnić się, że społeczeństwo przestrzega ograniczeń. Garda poinformowała również, iż nie będzie prowadziła nadzwyczajnych akcji kontrolnych na drogach wyjazdowych z miasta, ani nie będzie pojawiać się zbyt często na autostradach, a skupi się na miejscach rekreacyjnych.

Zastępca komisarza Gardy John Twomey:

– Chcemy uniknąć długich korków w ruchu drogowym z powodu punktów kontrolnych na autostradach. Zostaną one zastąpione lokalnymi kontrolami w miejscach, w których mogą gromadzić się ludzie. Gardaí będzie również monitorować wzrost liczby pasażerów w Dart, Luas i na innych trasach, a funkcjonariusze dyżurować będą na stacjach kolejowych. Policjanci dążyć do ustalenia motywów tych, którzy chcą spędzać czas poza stolicą, jako zwiedzający lub skorzystają z łagodniejszych ograniczeń dotyczących pubów i restauracji w okolicznych hrabstwach, takich jak Wicklow, Kildare, Meath i Louth.

Policjanci kontrolować mają także stołeczne puby, a tam sprawdzać, czy wykonywane są zalecenia rządy w stosunku do dystansowania społecznego oraz podawania jedzenia. Garda kontrolować będzie zalecenie dotyczące unikać zgromadzeń, głównie na ulicach i w miejscach wewnątrz budynków. An Garda Siochána zapowiada, że swoje uprawnienia kontrolne wykonywać będzie z dużą sumiennością, a łamanie przepisów i zaleceń, również funkcjonariuszy, skutkować może nakładaniem kar porządkowych oraz w przypadkach wyjątkowego naruszenia prawa, wnioskami o ukaranie przez sądy.

Mieszkańcom Dublina wydano też zalecenie, aby nie opuszczali hrabstwa, o ile wcześniej, mieli zaplanowane wyjazdy zagraniczne, nawet do miejsc z „zielonej listy”. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób przybywających do Dublina z zagranicy, bo podróżni, będą mogli bez ograniczeń, udać się do swojego docelowego miejsca pobytu, nawet jeżeli oznacza to opuszczenie granic hrabstwa Dublin. Mieszkańcy kraju, jeżeli zostali uznani za osoby niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania państwa, mogą wjeżdżać na obszar hrabstwa Dublin, jeżeli udają się do pracy lub do szkoły, albo są opiekunami.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/Independent/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Szefowa Sinn Féin s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian