Garda będzie od dzisiaj bardziej widoczna

Już dzisiaj na drogi, miejskie ulice, osiedla wyjdzie większa ilość policjantów, którzy patrolować będą irlandzkie miasta i miasteczka.

Stanie się tak za sprawą 260 nowych policjantów, którzy po okresie szkolenia, zasilili szeregi policji, ale to nie wszystkie nowości w Gardzie. Część funkcjonariuszy An Garda Siochána, będzie musiała pożegnać się ze swoimi biurkami i także włączeni zostaną w szeregi grup patrolowych, jakie spotykać będziemy podczas 5 poziomu ograniczeń.

Policjanci zwiększą też ilość punktów kontrolnych na drogach, by przyglądać się stosowaniu kierowców do ograniczeń w poruszaniu po kraju, ale patrolować będą także osiedla, miejsca popularne turystycznie, parki i inne tereny najczęściej odwiedzane przez mieszańców miast. Policjanci kontrolować będą także sklepy, zarówno pod względem legalności ich działania, jak i sprawdzać klientów, czy nakładają maseczki. Kolejna grupa funkcjonariuszy wyznaczona została do niesienia pomocy najsłabszym członkom naszego społeczeństwa, więc osobom starszym, samotnym i chorym, a dokładnie tak, jak miało to miejsce podczas pierwszej blokady, będą robić zakupy dla seniorów i otoczą ich dodatkową opieką.

Co istotne, w skład sił porządkowych włączeni zostaną także rekruci Gardy, którzy nie ukończyli jeszcze szkolenia w szkole policji w Templemore, a ci będą pełnić służbę pomocniczą. Policjanci, którzy przeniesieni zostaną na ulice, powrócą na swoje stanowiska administracyjne, wraz z zakończeniem 5 poziomu ograniczeń, ale otrzymają też możliwość pozostania na swoich czasowych delegacjach, o ile uznają, że ta praca bardziej im odpowiada.

Z zapowiedzi szefostwa Gardy wiemy, iż większa ilość policjantów pojawiać się będzie aż do 31 marca 2021 roku, a to za sprawą decyzji dowództwa, które uznało, że większa widoczność funkcjonariuszy, odbierana jest, jako zwiększenie bezpieczeństwa.

Od dzisiaj na irlandzkich drogach można spodziewać się też znacznie większej ilości punktów kontrolnych, a i więcej będzie lotnych patroli, które sprawdzać będą kierowców oraz przechodniów. W ramach operacji Fanacht ustawione zostaną 132 stacjonarne punkty kontrolne, a uzupełnieniem staną się patrole zmotoryzowane i piesze.

Komisarz Gardy Drew Harris, który poinformował o tych zmianach, poprosił mieszkańców Irlandii, aby stosowali się do nowych wytycznych, jakie na okres sześciu tygodni wprowadził rząd, a i zaznaczył, że funkcjonariusze otrzymali instrukcje, aby egzekwować wszelkie ograniczenia, jakie obecnie już obowiązują.

Bogdan Feręc

Źr: Biuro Prasowe An Garda Siochana

Polska-IE: Udostępnij
Guinness bez gęstej
229 Polaków zakażo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian