Garda aresztuje kilkaset osób

Problemy z praniem brudnych pieniędzy to przypadłość większości państw na świecie, a i dokładnie tak samo dzieje się w Irlandii.

Od dłuższego czasu w kraju działa specjalna grupa Gardy, która ukierunkowała swoje czujne oko na przestępstwa związane z nielegalnym transferem pieniędzy, ale i wprowadzaniem ich do obrotu, więc praniem. Zidentyfikowano już główne drogi przerzutu pieniędzy, które najczęściej pochodzą z działalności przestępczej, a teraz, przygotowywania jest duża akcja, by odciąć przestępców od ich źródeł finansowania.

Nacisk położony zostanie na tzw. muły, a to osoby, które zajmują się przewożeniem pieniędzy przez granicę, by następnie przekazać gotówkę gangom i organizacjom, zajmującym się działalnością niezgodną z prawem.

Garda poinformowała, że każdego dnia, od kilkunastu miesięcy, zatrzymuje się przynajmniej jedną osobę, która próbuje nielegalnie wwieźć lub wywieźć z kraju pieniądze, ale proceder w ostatnich miesiącach, przybiera na sile, przynajmniej jeżeli chodzi o granicę z Irlandią Północną.

Funkcjonariusze z Garda National Economic Crime Bureau (GNECB), przygotowali już plan walki z przestępcami, a jak dodają, wkrótce nastąpią aresztowania i zatrzymają ok. 700 osób, które podejrzewa się o nielegalny transfer pieniędzy przez granicę. Garda prowadząc swoje dochodzenia w tej sprawie, skoncentrowała się również na oszustwach, a i w tym przypadku zapowiada, że zatrzymania osób łączonych z takim procederem, także są już w toku.

Jakby tego było mało, funkcjonariusze Biura Kryminalnego Gardy we współpracy z bankowcami, zidentyfikowali szereg kont bankowych, a te wykorzystywane były do transferu pieniędzy do państw podejrzewanych o współpracę z kartelami narkotykowymi oraz finansowanie terroryzmu. Podobnie dziać się ma i w tym zakresie, więc właściciele tych kont, również mogą spodziewać się w najbliższym czasie wizyty policjantów. Same konta, są obecnie pod ścisłym nadzorem, a w tych sprawach, irlandzka policja, współpracuje w kilkoma jednostkami policyjnymi o podobnym profilu na całym świecie.

Akcja ma być też skoordynowana, więc odbędzie się w kilku krajach europejskich i w różnych zakątkach świata, w tym w Ameryce Południowej.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Obniżą się skład
Mężczyzna zwolnion
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian