Gabinety ginekologiczne mają co robić

Statystyki są nieubłagane i oprócz prywatnych gabinetów ginekologicznych, duży wzrost tymi właśnie usługami medycznymi odnotowuje też Institute of Obstetrics and Gynaecology in Ireland.

O ile w styczniu i lutym można było mówić o standardowym ruchu w gabinetach ginekologicznych, to już w marcu pojawiały się w nich panie, które zostały do tego zmuszone sytuacją, więc albo problemami z ciążą, albo miało to związek z samym rozwiązaniem. Nieco inaczej sytuacja zaczęła przedstawiać się już w początkach i po połowie kwietnia, chociaż większość prywatnych praktyk była zamknięta lub działała w mocno ograniczonym zakresie, to duża grupa pań szukała jednak porady specjalisty w szpitalach i umawiała prywatne wizyty.

Z danych za kwiecień i maj wynika, że w ujęciu ogólnym, o 12,7% zwiększyła się w kraju ilość wizyt ginekologicznych, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, z czego 9,8% dotyczyło stwierdzenia lub potwierdzenia ciąży. Z grupy prawie 13 proc. 6,5% ciężarnych zgłosiło się też na badania w kierunku koronawirusa, a 1% szukał porad w kwestii przerwania ciąży.

Duży wzrost wizyt zanotowany został w kwietniu i w pierwszej połowie maja, a i linie pomocowe dla kobiet, odbierały wtedy znacznie więcej telefonów z pytaniami w kwestiach związanych z samym zajściem w ciążę i późniejszym postępowaniem. Nie można też określić, w jakim przedziale wiekowym doszło w omawianym okresie do największej, czy ponadprzeciętnej ilości ciąż, gdyż panie, które pojawiały się w gabinetach ginekologicznych, reprezentowały wszystkie właściwie zdolne do rozrodu grupy wiekowe.

Wynika z tego, iż w okresie blokady, znacznie częściej dochodziło do zbliżeń seksualnych bez zabezpieczenia, ale statystyki nie mówią, czy były to stosunki przygodne, czy w ramach gospodarstw domowych.

Niemniej jednak sama irlandzka epidemia koronawirusa, doprowadziła do wywołania większej ilości ciąż, niż dzieje się to zazwyczaj, a pierwsze „pandemiczne dzieci” urodzą się już w końcówce listopada i w początkach grudnia, co najbardziej ucieszy chyba ministra finansów, bo to nowi podatnicy na wyspie.

W kraju doszło też do wzrostu ilości „ciąż spożywczych”, ale to już całkiem inna historia i dotyczy raczej panów.

Bogdan Feręc

Źr: Institute of Obstetrics and Gynaecology in Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
Ujawniono punkty spo
Walka na śmierć i
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish