Gabinetowi nie uda się osiągnąć celu zaszczepień?

Wydaje się, że cel, jaki przed sobą postawił rząd w zakresie zaszczepień, może nie zostać osiągnięty, co pokazują najnowsze badania, jakie wykonano na zlecenie władz.

Okazuje się, że w kraju rośnie ilość szczepionkowych sceptyków, a z danych wynika, że w Irlandii, bez ociągania, zaszczepi się ok. 63% mieszkańców. Największą grupą wiekową, która deklaruje odmowę szczepienia, stanowią osoby od 25 do 34 roku życia i właśnie w tej grupie wiekowej ilość odmów ma być największa. Obecnie poziom odmów sięga prawie 11%, a 9% osób w tym przedziale wiekowym, z całą pewnością nie zarejestruje się w systemie i nie zgłosi na szczepienie.

To nie koniec problemów rządu w tym zakresie, bo i w grupach starszych, niewiele, ale ilość odmów zaczęła rosnąć, co wynika z analizy danych osób, które już teraz mają prawo do zarejestrowania się w systemie szczepień.

Ogółem w kraju możliwość zaszczepienia deklaruje 88% jego stałych mieszkańców, więc jest to spadek z 92%, jaki jeszcze niedawno obserwowany był na wyspie. Wzrosła też ilość osób, które zdecydowanie odmówią szczepienia, a pytani o powód, podają, iż szczepionki nie są obecnie, wg nich, preparatami w pełni bezpiecznymi.

Co istotne w tej sprawie, o ile dane zostaną potwierdzone kolejnymi rejestracjami, więc wykonaniem deklaracji, to rząd znajdzie się w sytuacji, w której będzie musiał podjąć kroki, by zaszczepić nieprzekonanych. W tym zakresie ma wiele możliwości, a o tych wspominał już wcześniej, jednak obecnie, nadal prowadzona będzie kampania informacyjna w tym zakresie, więc nic poza reklamami szczepień i informacjami o zagrożeniu epidemiologicznym, nie będzie pojawiać się w środkach masowego przekazu.

O ile to nie odniesie pożądanego skutku, gabinet wdrożyć ma plan „B”, a ten, już został opracowany, chociaż nie będzie ujawniony, do ostatniej chwili. Plan „B” to nic innego, jak wprowadzenie działań uciążliwych dla osób, które nie będą chciały się zaszczepić, czyli możemy spotkać się z pewnymi ograniczeniami, o ile nie będziemy posiadaczami potwierdzenia otrzymania szczepionki. Tego jednak gabinet chce uniknąć, co zapowiedział już wcześniej wicepremier Leo Varadkar, ale nie wykluczył ponad wszelką wątpliwość, iż tak się nie stanie.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Gastronomia w kraju
Sinn Féin bryluje w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian