Gabinetowa niepewność

Trwają próby utworzenia koalicji złożonej przez mniejsze ugrupowania, a te podjęła Sinn Féin, jednak na scenie politycznej pojawia się rywalizująca grupa, która chce tworzyć swój własny gabinet, a ten, znamy już z przeszłości, chociaż nie był oficjalny.

Micheál Martin pod naporem swojego ugrupowania, zrezygnował z próby choćby utworzenia rządu z Sinn Féin, ale za to jego kroki skierowane zostały w inną stronę, bo zasugerował Fine Gael, iż i oni mogą rozpocząć rozmowy, o współpracy w ramach kolejnego rządu.

Lider Fianna Fáil zapowiedział, że zwiększy presję na Leo Varadkara, by ten zasiadł do stołu negocjacji i porozmawiał z nim o przygotowaniu powyborczej alternatywy, czyli o gabinecie złożonym z tych dwóch ugrupowań.

Nie wiadomo do końca, jak zareaguje na tę propozycję Fine Gael, bo opinie w tej kwestii są skraje, ale można się domyślać, iż dojdzie wkrótce do spotkania i Martin z Varadkarem, ustalą kierunek działania. Nie można także wykluczyć, że powstanie koalicja, więc i rząd Fianna Fáil i Fine Gael, co nie zmieni nic na politycznym firmamencie Irlandii, bo będzie jedynie zabiegiem kosmetycznym i ponowną zamianą miejsc, pomiędzy „FF” i „FG”.

Co ciekawe w tej sprawie, można się też domyślać, iż rozmowy nie będą łatwe, a i obie grupy pretendujące do stanowisk rządowych, będą chciały zablokować przeciwników, co z kolei może doprowadzić do wielomiesięcznego oczekiwania na kolejny rząd.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE
New Female Indian Rh
Błędne zarządzani
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish