Gabinet źle prognozuje przychody

Rzecznik Partii Pracy ds. finansów oraz wydatków publicznych i reform Ged Nash z zadowoleniem przyjął listopadowe wpływy do Skarbu Państwa, które pokazują, że dochody państwa, przekraczają prognozowane dane o 5,4 mld euro.

Jednak poseł Nash powiedział, że istnieje problem z prognozowaniem, które jest tak dalekie od celu i mija się z właściwym planowaniem, a także z wykorzystaniem zasobów oraz planowaniem finansów publicznych.

Poseł Nash powiedział:

– To nie pierwszy raz, kiedy obserwatorzy kryształowej kuli w Departamencie Finansów pomylili się tak bardzo. Będę poruszał tę kwestię w Komitecie Nadzoru Budżetowego Dáil w celu perspektywicznego zwrócenia uwagi na ten problem, zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz Departamentu Finansów. Oczywiście mile widziane jest to, że finanse publiczne wyprzedzają w tym zakresie prognozy. Niemniej jednak pozycja jest daleka od satysfakcjonującej. Tak duża rozbieżność prognoz utrudnia planowanie świadczenia usług publicznych, zwłaszcza w ujęciu wieloletnim. To nie jest trwałe stanowisko, ale należy to wyjaśnić. Nie lekceważę wyzwań związanych z prognozowaniem w kontekście tempa zmian w finansach publicznych w ciągu ostatniej dekady, spotęgowanego ostatnio przez ogromne zakłócenia powodowane pandemią. Mam jednak świadomość, że chociaż prognozowanie jest przede wszystkim domeną Departamentu Finansów, to zarówno Departament Wydatków Publicznych i Reform, jak i Podatkowa Rada Doradcza, również pełnią rolę w tym przedsięwzięciu. Na tym etapie przydatna byłaby konstruktywna dyskusja na temat zagadnień, metodologii i wyzwań związanych z odpowiednim komitetem Oireachtas oraz udziałem zarówno ministrów, jak i ich urzędników.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська