Gabinet wprowadził martwy przepis

Szef rządu ogłaszając nowe ograniczenia, z całą pewnością miał na myśli bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców wyspy, ale zarządzeniem o obowiązkowej kwarantannie, strzelił sobie w stopę.

Jak się okazuje, aby Garda egzekwowała przepis o kwarantannie dla osób przybywających na wyspę bez negatywnego testu PCR, a ten wskazuje lub nie obecność wirusa SARS-CoV-2, trzeba zmienić prawo, gdyż obecnie obowiązujące, nie daje irlandzkiej policji takich uprawnień. Co jeszcze śmieszniejsze w tej historii, wcale nie jest takie pewne, że wszystkie kluby poselskie w parlamencie, zgodzą się na przyjęcie tego rozwiązania, bo i krytyka postępowania rządu jest raczej spora.

Oczywiście o ile kontrowersje już się pojawiły, a Sinn Féin zapowiada, że prawdopodobnie zgodzi się na proponowany przez rząd zabieg, to z całą pewnością, Dáil w tej kwestii jest podzielony.

Dużo mówi się obecnie, że rząd nie do końca przemyślał swój ruch, gdyż nadanie Gardzie uprawnień kontrolnych w zakresie kwarantanny i nakazowej izolacji osób, może zająć od trzech do pięciu tygodni.

Minister sprawiedliwości Helen McEntee stwierdziła, że sam przepis, także będzie zmodyfikowany, albowiem irlandzka policja, nadal nie będzie miała pełnego prawa do kontrolowania osób na kwarantannie, które przebywają w domach. Wg McEntee, Garda, nie otrzyma prawa do wchodzenia do domów i sprawdzania obecności osoby nawet na nakazowej kwarantannie.

Policjanci, kiedy przepis przejdzie drogę legislacyjną, będą mogli natomiast zatrzymać podróżnego bez negatywnego testu PCR na lotnisku oraz w porcie, aby przetransportować go do jednego z hoteli, gdzie przez minimum 5 dni, poddany będzie izolacji, by następnie wykonał test w kierunku koronawirusa.

Propozycję rządu, opozycja nazywa nie do końca przemyślaną, bo nie zacznie obowiązywać, jak zapowiedział to premier, w ciągu kilku dni, a w ciągu tygodni, więc po tym czasie może się okazać, że nie jest to już w ogóle potrzebne. Kolejny martwy covidowy przepis – powiedziała przedstawicielka Socjaldemokracji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Premier oskarżony o
Wicepremier poinform
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian