Gabinet w czasie pandemii – PTS radzi

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pojawił się szereg opracowanych przez ekspertów wytycznych i podpowiedzi dotyczących funkcjonowania praktyk stomatologicznych w dobie pandemii COVID-19.

Opisy, infografiki, formularze oraz linki do opracowanych już dokumentów znaleźć można na stronie https://pts.net.pl/centrum-wiedzy/. Materiały przygotowane zostały przez ekspertów z prezydium Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego: prof. Marzenę Dominiak, prof. Ingrid Różyło-Kalinowską, prof. Tomasza Gedrange, prof. Tomasza Konopkę, dr. n. med. Jacka Matysa, dr. n. med. Jakuba Hadzika oraz lek. dent. Sadria Rayada. W pracach brał udział również zespół ekspertów Stomatologicznego Centrum Transferu Technologii NZOZ Akademicka Poliklinika Stomatologiczna UM Wrocław (Amadeusz Kuźniarski oraz Sadri Rayad), a rekomendację specjalną przygotował prof. Andrzej Wojtowicz, prezes OSIS.

Jak podkreślono, sytuacja związana z pandemią COVID-19 rozwija się tak szybko, że wytyczne przygotowane wcześniej, kilka dni później mogą być nieaktualne. Dlatego zakładka będzie aktualizowana na bieżąco. – Pragnę podkreślić, iż Polskie Towarzystwo Stomatologiczne uważnie śledzi informacje oraz komentarze, które pojawiają się w branżowej przestrzeni medialnej. Nie ze wszystkimi się zgadzamy, chociażby ze sprowadzeniem prowadzenia praktyki stomatologicznej wyłącznie do biznesu. Jesteśmy przede wszystkim lekarzami i w takim duchu będziemy rekomendować kolegom i koleżankom wszelkie działania – powiedziała prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS-u.

Obecnie w zakładce https://pts.net.pl/centrum-wiedzy/ znaleźć można m.in. propozycję procedury przyjmowania pacjentów w okresie zagrożenia epidemiologicznego wirusem SARS-CoV-2 (wersja skrócona). Obejmuje ona m.in. aspekty rejestracji pacjenta, kontroli epidemiologicznej, pytań o leki, zabezpieczenia personelu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej. Oprócz tego, zapoznać się można z wykazem istotnych informacji związanych z COVID-19 w oparciu o literaturę naukową i potwierdzone doświadczenia oraz rekomendacje z Chin i Włoch.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Podziel się...
Bankier.pl: Zawiesze
Rząd jedności bez
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish