Gabinet rozważy przyspieszenie znoszenia ograniczeń

Premier Leo Varadkar zapowiedział, iż przychyli się do prośby irlandzkiego biznesu i jego gabinet wkrótce przeanalizuje sytuację epidemiologiczną w kraju, a i zastanowi się nad przyspieszeniem odmrożenia gospodarki.

Leo Varadkar:

– Jeżeli liczba przypadków zakażeń będzie utrzymywać się na niskim, takim jak obecnie poziomie, to rozważymy przyspieszenie kroków, które doprowadzą do zniesienia wszystkich ograniczeń.

Wg premiera Varadkara, taka ocena może być dokonana już w początkach czerwca, bo wtedy rząd dysponować będzie wynikami zakażeń z pierwszej fazy luzowania zasad, a to pozwoli na analizę sytuacji. Decyzja o przyspieszeniu faz, podjęta zostanie wspólnie z Narodowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego, a jak podkreślił premier, nie można obecnie jeszcze dać takiego przyrzeczenia, gdyż sytuacja zaczyna się poprawiać w zakresie zakażalności, jednak nadal nie jest stabilna.

Zapowiedź premiera jest także odpowiedzią na żądanie grup biznesowych w kraju, które są zdania, iż tak długi okres odmrażania gospodarki, negatywnie wpływać będzie na ich przedsiębiorstwa, ale też na rynek pracy, co gabinet powinien wziąć pod uwagę.

Premier Leo Varadkar stwierdził, iż rząd może podjąć kroki, by skrócić fazy odmrażania gospodarki i przyspieszyć w ocenie szefa gabinetu cały proces o miesiąc, więc ostatni etap znoszenia ograniczeń rozpocząłby się ok. 20 lipca.

Wraz z tą informacją pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia, które poinformowało o 4 zgonach spowodowanych koronawirusem oraz 57 nowych przypadkach zakażeń.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of the Taoiseach

Polska-IE: Udostępnij...
2-metrowy dystans po
Dublin bez worków n
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish