Gabinet przedłużył swoje uprawnienia

Wraz z początkiem czerwca wygasnąć miały uprawnienia rządu do wprowadzania blokad i ograniczeń.

Reagując na tę możliwość, gabinet Micheála Martina podjął decyzję, iż przepisy w tym zakresie powinny obowiązywać dłużej, więc przesunął termin ich wygaśnięcia. Powodem, jak czytamy w komunikacie, jest obawa o wzrost ilości zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a rząd musi mieć narzędzia, by w odpowiedni sposób na takie reagować.

W związku z tym przepisy o możliwości wprowadzania blokad na poziomie krajowym i w zakresie podróży zagranicznych przedłużone zostały do listopada 2021 roku.

Środek ten uważany jest przez gabinet, jako zabezpieczenie, a obecne ustawodawstwo w zakresie zdrowia publicznego, aktualizowane jest na bieżąco, gdyż tylko na takie rozwiązanie zgodził się irlandzki parlament. Kiedy pandemia koronawirusa wygaśnie, rząd straci uprawnienia do nakładania blokad w związku z SARS-CoV-2, a próby lub propozycje nałożenia ograniczeń, będą musiały uzyskać pozytywną opinię i zgodę Oireachtas.

Pierwotnie oczekiwano takiego kroku, ale częściej mówiło się, że przepisy o możliwości wprowadzania przez gabinet blokad, obowiązywać będą do września. Ze względu na obawy o możliwe opóźnienia szczepień, a i niewiadomą sytuację w zakresie zakażeń wirusem w okresie jesiennym, rząd zdecydował, iż prawo do nakładania blokad, zachowa do listopada.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Rząd zgadza się na
Irlandzki rząd musi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian