Gabinet omówi kwestię szczepień przez lekarzy GP

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu, jednym z omawianych punktów będzie umowa, jaką gabinet zamierza zawrzeć z lekarzami pierwszego kontaktu.

Chodzi o to, aby w gabinetach lekarzy rodzinnych, można było podawać szczepionkę wyprodukowaną przez Oxford/AstraZeneca, która nie wymaga szczególnych warunków przechowywania i transportu. Co podkreślono w komunikacie prasowym, blisko jest też do podpisania samej umowy z reprezentacją lekarzy rodzinnych, więc przyjąć należy też przepisy na poziomie rządowym, by takie prawo, nadać lekarzom GP.

Spotkania w tej sprawie odbywały się od kilku dni, a związki i stowarzyszenia reprezentujące lekarzy GP i aptekarzy, ustalały szczegóły współpracy oraz nakreślono program sprawnego wprowadzenia szczepień do gabinetów lekarzy rodzinnych.

Przepisy w tej sprawie zaproponowane zostaną przez Departament Zdrowia, a jego szef, Stephen Donnelly, zapozna Radę Ministrów z ustaleniami, a także zaprezentuje ścieżkę wprowadzania szczepionek do gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu. Minister Donnelly ma powiedzieć, że taki system szczepień, w połączeniu ze szczepieniami wykonywanymi w centrach szczepień, znacznie przyspieszy cały proces podawania wakcyny, więc o ile nie będą występować zatory w dostawach, co ma miejsce obecnie, szczepienia powinny zakończyć się do końca roku.

Informację o podpisaniu umowy z rządem w kwestii szczepień przeciwko Covid-19, potwierdza Irlandzka Organizacja Medyczna, która stwierdziła, że do porozumienia jest bardzo blisko i tego należy spodziewać się w najbliższych dniach.

Szczepionka Oxford/AstraZeneca, nie wymaga szczególnych środków transportu i przechowywania, czyli ekstremalnie niskich temperatur, jak preparaty innych producentów, więc uznawana jest za dużo wygodniejszą, a i prawdopodobnie będzie szybko spopularyzowana, właśnie ze względu na jej niskie wymagania transportowe i w przetrzymywaniu przed podaniem.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Agencja Konkurencji
Kierowcy wiele godzi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian