Gabinet nie sprzeciwi się wnioskowi Dáil

Ostateczny cios planowi zakazu sprzedaży torfu zadała ministrowi Ryanowi niższa izba parlamentu, bo powstał tam wniosek, który sprzeciwia się wprowadzeniu planu ministra w życie.

To z kolei oznacza, że Dáil przeciwne jest zakazowi sprzedaży i używania torfu do ogrzewania, a jednocześnie uznało go za tani, dostępny i stały nośnik energii w Irlandii. Wniosek złożyła grupa posłów niezależnych, którzy reprezentują obszary wiejskie, ale i posłowie koalicyjni z Fianna Fáil i Fine Gael zapowiedzieli, że mogą przychylić się do propozycji koleżanek i kolegów niezależnych.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ po dyskusji nad wnioskiem, głos zabrali przedstawiciele rządu, a ci powiedzieli, że nie będą kwestionować tego wniosku.

Tym samym podczas głosowania, wniosek zostanie przyjęty, co zamknie drogę ministrowi środowiska Eamonowi Ryanowi do wprowadzenia jego propozycji w życie, a rząd, nie będzie uruchamiał innej ścieżki legislacyjnej, aby pomysł lidera Partii Zielonych został przez parlament zatwierdzony.

W związku z takim obrotem sytuacji, minister środowiska może zapomnieć, że uda mu się wprowadzić zakaz sprzedaży torfu w tym roku, jednak jest to możliwe w latach kolejnych.

Istotne jest też, co podkreślali posłowie niezależni, ale i część posłów koalicyjnych, że taki zakaz mógłby zostać wprowadzony, jednak dopiero po zakończeniu kryzysu energetycznego.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kelleher i Cowen spo
Yes, we care! Life a
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська