Gabinet nie może się zdecydować

Zgodnie z prośbą przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wczoraj rząd Irlandii powinien przedstawić propozycję przynajmniej dwóch osób, które mogłyby zastąpić na stanowisku komisarza ds. handlu UE Phila Hogana.

Wczoraj wieczorem nie było jeszcze konkretnej decyzji, ani nawet sprecyzowanych planów, a co ciekawe, na liście pojawiło się kolejne nazwisko. Wcześniej koalicja rządząca miała mówić o trojgu potencjalnych kandydatów, a w tym gronie znalazły się Mairead McGuinness i Frances Fitzgerald, ale wymieniano też nazwisko szefa irlandzkich służb zagranicznych Simona Coveneya. Właśnie minister Coveney miał mieć największe poparcie i szanse na schedę po Hoganie, ale na karuzeli nazwisk, pojawiła się kolejna osoba.

Otóż chodzi o byłego głównego doradcę ekonomicznego Endy Kenny’ego, czyli Andrew McDowella, który wstępnie, wyraził zainteresowanie zajęciem stanowiska w Unii Europejskiej. Aktualnie Andrew McDowell jest ustępującym wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a mieli się z nim kontaktować już najważniejsi politycy w kraju.

W tej kwestii należy przyjrzeć się też samemu rządowi, a może nawet liderom koalicji, bo wśród nich, ponownie nie ma zgody. Hamulcowym decyzji jest przystawka, czyli Partia Zielonych, której szef Eamon Ryan pod naporem własnej partii, forsować ma propozycję przedstawienia dwóch nazwisk, kobiety i mężczyzny, a mają to być nazwiska z pierwszych stron irlandzkich gazet.

Późnym wieczorem rzecznik rządu poinformował, że rozmowy w kwestii propozycji nazwisk na stanowisko unijnego komisarza ds. handlu, nadal trwają.

*

Jeżeli tak będzie wyglądał cały proces decyzyjny w Irlandii, to słabo widzę rozwój tego kraju, a i szybkie wyjście z kryzysu. „Wielka” koalicja to wielkie problemy, chociaż stwarzane przez małe ugrupowanie. „Brawo” Zieloni.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Tu na razie jest śc
Dwa tygodnie przed t
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian