Gabinet ignoruje opozycję

Opozycja w niższej izbie irlandzkiego parlamentu narzeka, że rząd ją ignoruje i nie chce przekazywać żadnych istotnych informacji.

Tak dzieje się np. w przypadku średniookresowego planu, który mówi o walce z koronawirusem w nadchodzących miesiącach. Posłowie opozycji uważają, że przed utworzeniem dokumentu „Życie z Covid”, nie było z nimi żadnych konsultacji, a i po opublikowaniu „mapy drogowej”, pytania pozostają bez odpowiedzi.

Najgłośniejsze narzekania w tej sprawie słychać w Sinn Féin, ale to ugrupowanie, nie jest wyjątkiem, bo i inne partie opozycyjne oraz posłowie niezależni, pozbawieni są jakoby dostępu do pełnej informacji.

Poseł Sinn Féin David Cullinane twierdzi, że Oireachtas, nie może doczekać się odpowiedzi na szczegółowe pytania, a te, zadane były już w chwili publikacji planu. Nie ma też odpowiedzi na pytania poselskie, które przesłane zostały rządowi na piśmie, więc uznał, że to zwykła ignorancja.

Rzecznik ds. zdrowia w Sinn Féin David Cullinane:

– W ciągu ostatnich kilku tygodni w Dáil nie było debaty na temat planu rządu. Nie było żadnych odpraw dla członków Oireachtas, rzeczników opozycji ds. zdrowia czy liderów partii i myślę, że to błąd. Myślę, że w stolicy odbyła się odprawa dla niektórych posłów, jako konsekwencja nowych ograniczeń. Jednak kiedy rząd ogłosił swój plan w zeszłym tygodniu, nie było żadnego spotkania informacyjnego dla członków Oireachtas. Musieliśmy naciskać i mamy teraz wyznaczone spotkanie z dyrektorem medycznym w przyszłym tygodniu. We wczesnych stadiach pandemii… odbywały się cotygodniowe spotkania rzeczników zdrowia i liderów innych partii w rządzie, aby zapewnić wspólne podejście. Rząd od jakiegoś czasu mówi, a wtóruje mu nawet HSE, że jesteśmy w stanie przeprowadzić 100 000 testów tygodniowo. Nigdy tego nie zrobiliśmy, nigdy tego nie osiągnęliśmy i zadajmy się pytania, czy rzeczywiście mamy taką możliwość w ujęciu realnym – nie tylko w teorii. Myślę, że jednym z błędów popełnionych przez rząd w swoim planie ogłoszonym w zeszłym tygodniu było to, że nie było żadnych celów dotyczących liczby testów przeprowadzanych w tygodniu. Nie było zrewidowanych celów, ani też nie było celu w odniesieniu do czasu realizacji, co jest oczywiście również niezwykle ważne. Plan na ten tydzień… polegał na tym, że rząd zatrudni 1200 dodatkowych pracowników, więc pierwsze oczywiste pytanie brzmiało, dlaczego 1200 pracowników nie było zatrudnionych w zeszłym miesiącu, czy dwa miesiące temu, czy trzy miesiące temu? Było wiele spekulacji i mówiono, że kiedy wejdziemy w sezon zimowy, zobaczymy drugą falę i wzrost poziomów zakażeń. To, co teraz widzimy, to akceptacja faktu, że system nie będzie w stanie poradzić sobie z drugim wzrostem. Jeśli liczby nadal będą rosły, wywrze to ogromną presję na możliwości testowania i śledzenia.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein/SocDem/Labour

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian