Futurolog: Zakupy spożywcze mogą stać się reliktem przeszłości, zrobią je za nas roboty

Do 2050 roku rozwój technologii sprawi, że roboty łącząc się z urządzeniami gospodarstwa domowego będą wykonać większość prac domowych – uważa futurolog doktor Ian Pearson.

Jak przewiduje dr Pearson, do roku 2050 roboty będą wykonywać większość prac domowych. Możemy więc spodziewać się nowego typu opiekunki, lokaja czy też gosposi. Cotygodniowe zakupy spożywcze mogą również stać się reliktem przeszłości. Dzięki inteligentnym lodówkom roboty określą bowiem, jakie zakupy należy zrobić i kiedy jest na to najlepsza pora. Dr Pearson przewiduje również, że roboty będą mogły także automatycznie zamawiać kończące się produkty, umożliwiając gospodarstwom domowym korzystanie ze zdrowej diety. Posiłki natomiast będą przygotowywane przez skomunikowane ze sobą inteligentne urządzenia gospodarstwa domowego.

Do 2025 roku możemy spodziewać się rozwoju technologii rozszerzonej rzeczywistości, dzięki której każdy domownik będzie mógł korzystać z okularów z funkcją spersonalizowanych nakładek i kreować swoje otoczenie. Naukowiec przewiduje, że okulary te pozwolą nie tylko na wyświetlanie niestandardowego wystroju wnętrza, ale także na wykreowanie pięknych widoków z okna np. bezpośrednio na plażę. Podczas gdy meble i urządzenia będą nadal potrzebne do funkcjonalnego życia, wygląd otoczenia będzie całkowicie zależny od odbiorcy.

Według doktora Pearsona w niedalekiej przyszłości rodzice będą mogli łatwiej kontrolować to co robią i jedzą ich dzieci. Opakowania żywności i napojów będą pokazywać, ile kalorii spożywają i spalają ich dzieci, jak bardzo poprawia się ich sprawność fizyczna, ile warzyw zjadły i jakich wartości odżywczych im brakuje. Każdy członek rodziny będzie mógł korzystać ze spersonalizowanego menu oraz śledzenia składników odżywczych. Wykorzystanie inteligentnych lodówek i zintegrowanych wysokiej jakości kuchenek pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale także zaplanować zdrowsze i smaczniejsze posiłki.

Innowacja w technologii ma również zmienić nasze codzienne nawyki żywieniowe i mieć znaczący wpływ na styl naszego życia. Jak przewiduje doktor Pearson dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom zmianom ulec ma też opieka zdrowotna. Konwergencja przemysłu biotechnologicznego, farmaceutycznego i spożywczego doprowadzi do stworzenia inteligentnej żywności o wyższej wartości odżywczej i lepszym smaku. Nasze zamiłowanie do witamin i suplementów może mieć wpływ na powstanie żywności, która będzie miała długofalowy wpływ na nasze zdrowie. Inteligentne opakowania połączone z aplikacjami będą w stanie dokładnie śledzić to, co jemy i jaki wpływ ma to na naszą dietę oraz informować nas o składnikach odżywczych za pomocą częstych powiadomień. Mając na uwadze przewidywania futurologa, Beko proponuje blender próżniowy zachowujący o 40  proc. więcej witaminy C. Dodatkowo technologia lodówki EverFresh + ® chroni owoce i warzywa nawet do trzydziestu dni dłużej.

Sprzęt kuchenny zadba o to, aby każdy z domowników dostał spersonalizowany posiłek ułożony idealnie pod wymagania dietetyczne każdego członka rodziny. Indywidualne programy mają być opracowane w ramach uczenia maszynowego, a domowe sprzęty będą rozumiały nasze codzienne potrzeby i nawyki.

Źr: DlaHandlu.pl>>>

DlaHandlu.pl - pełny obraz handlu: rynek, konsument, trendy

Znajdź nas:

Ambasada RP w Dublin
Leszek Żebrowski: P
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn