FSAI wycofało ze sprzedaży produkty z pochodną marihuany

Irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał zakaz sprzedaży i nakazał wycofanie z obrotu szeregu produktów, które w swoim składzie zawierały ekstrakt konopi indyjskich CBD.

Podczas badań stwierdzono, że niektóre z produktów, zawierają więcej składnika psychoaktywnego THC, niż pozwalają na to normy krajowe i europejskie, więc w wielu produktach poziom 0,2%, został przekroczony. Wyższa zawartość składników psychoaktywnych może mieć negatywny wpływ na człowieka, jego zdrowie, a co ważne, może stwarzać zagrożenia, głównie dla kobiet w ciąży, matek po porodzie, sportowców, kierowców i osób, które zażywają inne leki.

Z tego powodu FSAI nakazało wycofanie z obrotu produktów, które nie przeszły testów laboratoryjnych, a szczegóły przedstawia grafika.

Obecnie w Irlandii można bez żadnych przeszkód kupić produkty zawierające CBD, więc ekstrakt marihuany, jednak normy są w tych przypadkach wyśrubowane i żaden artykuł, jaki znajdzie się w irlandzkim sklepie, nie może zawierać czynnika psychoaktywnego powyżej wyznaczonego progu.

Z badań wynika, iż cztery na dziesięć produktów zawierających Kannabidiol, czyli organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, nazywany w skrócie CBD, nie spełniało norm, co oznacza, że doczekały się zakazu sprzedaży.

Produkty zawierające CBD używane są w przypadkach terapii leczenia bólu, stanów zapalnych i lękowych, ale powinny stosowane być pod ścisłą kontrolą lekarzy, ponieważ ich stałe zażywanie, może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, dodaje FSAI. Urząd mówi też, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia, w związku z przyjmowaniem produktów ze składnikiem CBD, jednak mogą one stanowić ryzyko, w przypadku niewłaściwego stosowania.

Szefowa FSAI dr Pamela Byrne powiedziała, że nie można obecnie ustalić, ile produktów zawierających pochodne marihuany sprzedaje się w Irlandii, ponieważ badania nadal są prowadzone, a i wiele z nich, nabywanych jest drogą internetową, więc z zagranicy.

FSAI podkreśla, iż o ile klienci decydują się na zakup produktów CBD, powinni robić to w sklepach, nie zaś online, gdyż może to nieść ze sobą wiele zagrożeń.

Bogdan Feręc

Źr: FSAI

Polska-IE
Rząd do następnego
Sinn Féin będzie o
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish