FSAI nadal zamyka

Marzec w irlandzkim handlu i gastronomii to kolejne nieprawidłowości, a na niektórych właścicieli sklepów oraz barów, nie wpływa obecnie fakt, że mamy do czynienia z epidemią i szczególnie istotne jest, aby dbać o czystość.

W marcu trzy firmy zajmujące się sprzedażą i przetwarzaniem żywności doczekały się wydania zakazu prowadzenia działalności, ponieważ inspektorzy Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, stwierdzili w nich poważne zaniedbania. Znaleziono więc świeże odchody gryzoni, brud i niewłaściwe przechowywanie artykułów spożywczych, a na dodatek w jednym ze sklepów, mięso, które było mielone, straciło termin przydatności do spożycia.

W związku z naruszeniem ogólnych zasad dobrej praktyki higienicznej nakazano zamknięcie do czasu usunięcia nieprawidłowości następujące lokale:

  • Kebabish Tandoori na 39 Clanbrassil Street Lower, Wood Quay, Dublin 8
  • Eurospar na Main Street, Kinnegad, Co. Westmeath
  • China City na 17 Temple Street, Sligo

W przypadku sprzedawcy kebabu na podłodze odnaleziono liczne odchody gryzoni, a te były zarówno w miejscu przygotowania posiłków, jak i w zmywalni. Eurospar także miał problem z gryzoniami i ich obecność stwierdzono w miejscu, gdzie znajduje się sklepowa piekarnia, więc tę część wyłączono z użytkowania. China City to także gryzonie, a te zadomowiły się w pomieszczeniu z zamrażarkami i chłodniami. W tym przypadku inspektorzy stwierdzili też brudne podłogi i ogólny nieład w pomieszczeniach.

Zakaz sprzedaży mięsa mielonego wydano:

  • Halal Food and Grocery, Unit 6, Trinity Court, Fonthill Road, Dublin 22.

Powodem było nieprawidłowe przygotowanie, a sklep stosował praktykę ponownego pakowania próżniowego bez odpowiednich zezwoleń i bez zachowania odpowiednich warunków, a także przekroczone były terminy przydatności do spożycia. W jednym z przypadków o 26 dni.  

Nakazy doprowadzenia swoich placówek do porządku i wprowadzenia zmian odpowiadających normom bezpieczeństwa żywności otrzymały:

  • Giovanni’s Takeaway, Rampark, Jenkinstown, Dundalk, Co. Louth
  • Milano’s, 61 Bridge Street, Dundalk, Co. Louth

Doszło też do wszczęcia postępowania wyjaśniającego, gdyż jedna z restauracji, nie była wstanie poinformować klienta, o ewentualnych alergenach, jakie mogą znajdować się w potrawach. Inspektorzy ustalili, iż Camile Thai na Village Green, Tallaght, Dublin 24 nie spełniła wymogu, jaki nakłada na takie przedsiębiorstwa prawo, więc ukarano właściciela grzywną w wysokości 200 €.

FSAI poinformowało, że w związku z trudną sytuacją zdrowotną w kraju, wciąż prowadzi kontrole szpitalnych kuchni, ale do końca epidemii, nie będzie zakazywało prowadzenia w nich działalności, a jedynie wydawać będzie zalecenia usunięcia ewentualnych nieprawidłowości.

Bogdan Feręc

Źr: FSAI

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish