Frankowcy pójdą do sądów – wyrok TSUE był iskrą. Raport Bankier.pl

Tylko jedna trzecia spłacających kredyty oparte na frankach i nie spierających się jeszcze w sądzie nie rozważała ostatnio wystąpienia na drogę sądową przeciwko bankowi, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bankier.pl. Respondenci w badaniu „Życie z frankiem” najczęściej wskazują, że bodźcem do podjęcia pozytywnej decyzji o pozwie był październikowy wyrok TSUE.

W lutym 2020 r. Bankier.pl przeprowadził trzecią już edycję badania „Życie z frankiem. Diagnoza”. Swoimi doświadczeniami podzieliło się w internetowym kwestionariuszu 2199 respondentów. Blisko jedna czwarta badanych już spiera się z bankiem w sądzie lub uczestniczyła w takiej sprawie w przeszłości. Pozostali nie podjęli jeszcze żadnych kroków.

Badani, którzy nie uczestniczą jeszcze w sprawach sądowych, w większości twierdzą, że w ich umowach znajdują się klauzule niedozwolone. 40 proc. respondentów ma takie przekonanie, ale nie poszukiwało potwierdzenia w konsultacjach z fachowcami. 34 proc. respondentów deklarowało, że istnienie klauzul niedozwolonych potwierdził prawnik, z którym się kontaktowali.

44 proc. badanych rozważało pójście do sądu i zdecydowało się na taki krok. Respondenci zapytani o najważniejsze powody skłaniające do podjęcia takiej decyzji wskazali przede wszystkim na rozstrzygnięcie TSUE (82 proc. wskazań, można było wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi). Na drugim miejscu znalazły się doniesienia w mediach o sporach w sądach (62 proc.), a na trzecim – kroki podejmowane przez bliskich i znajomych (31 proc.).

– Próbując oszacować odsetek kredytobiorców stanowczo odrzucających myśl o wejściu w sądowy spór z bankiem, poprosiliśmy dwie podgrupy respondentów o odpowiedź na dodatkowe pytanie. Skierowaliśmy je do osób, które wskazały, że nie rozważały wystąpienia na drogę prawną oraz do tych, którzy twierdzą, że podjęli decyzję i była ona negatywna – wskazuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

 „Na ile prawdopodobne jest, że ponownie rozważysz pozwanie banku w ciągu najbliższych 12 miesięcy?” – na tak postawione pytanie 31 proc. odpowiedziało, że jest to bardzo prawdopodobne i obserwuje sytuację.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Frankowcy-pojda-do-sadow-wyrok-TSUE-byl-iskra-Raport-Bankier-pl-7845760.html

Polska-IE
Polish researchers i
Globalny Plan Dział
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish