Franklin psuje pogodę w Irlandii

Burzliwie zaczyna się wiosna w Irlandii, a to dzięki układom barycznym, które uparły się, żeby atakować wyspę.

Po dwóch huraganach, jakie przeszły w ubiegłym tygodniu, czyli Dudley i Eunice, a tym razem jest to Franklin, który może nie jest bardzo silny, ale obfituje w wilgoć i przyniesie nam znaczne ochłodzenie. Po przejściu Franklina w kraju zrobi się bardzo zimno i prognozowane są temperatury poniżej zera, a także opady śniegu.

Wyraźną zmianę aury odczujemy już w środową noc, bo wtedy na termometrach pojawią się wskazania, od -2 do +1 stopnia Celsjusza, a towarzyszyć mogą nam wtedy opady śniegu i śniegu z deszczem.

Meteorolog Met Éireann Linda Hughes powiedziała, że to zaskakujące, iż w tak krótkim czasie, następują po sobie trzy burze huraganowe i dzieje się to w okresie zaledwie jednego tygodnia.

Wg Met Éireann warunki na morzu w najbliższych dniach mogą być bardzo złe, do zakłóci transport morski, w tym promy, mogą przypływać i odpływać z opóźnieniami, ale i możliwe jest przekładanie lub odwoływanie lotów samolotów. Już ostatniej nocy przewoźnik Stena Line odwołał połączenia promowe z Irlandii do Wielkiej Brytanii, a wszystko przez bardzo złe warunki na Morzu Irlandzkim.

Obecnie najgorsza pogoda notowana jest na północy Irlandii, gdzie wieje w porywach do 130 km/h, a wiatr utrzymywać się będzie przez cały dzień i wpłynie na mieszkańców Clare, Galway, Mayo, Donegal, Leitrim i Sligo, gdzie obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie pogodowe. Na pozostałym obszarze Met Éireann wprowadził Żółty Alert pogodowy. Oba ostrzeżenia obowiązywały przez całą noc i chociaż powinny być zniesione dzisiaj rano, to nadal będziemy mieli do czynienia z silnym wiatrem, a porywy mogą osiągać prędkość do 70 km/h.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wybran w koniczynie:
Ostra walka o wołow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська