Francja: przepustki sanitarne w sklepach o powierzchni powyżej 20 tys. mkw.

Przepustki sanitarne, które mają od poniedziałku obowiązywać w lokalach gastronomicznych, pociągach dalekobieżnych, szpitalach itp., nie będą dotyczyć sklepów o powierzchni mniejszej niż 20 tys. m kw. – wynika z rozporządzenia rządu opublikowanego w niedzielę.

W rozporządzeniu, które ukazało się w niedzielnym Dzienniku Urzędowym, wskazano, że wymóg przepustek dotyczy wyłącznie sklepów wielkopowierzchniowych, które zajmują więcej niż 20 tys. metrów kwadratowych, bo – jak wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem „Le Parisien” w niedzielę minister solidarności społecznej i zdrowia, Olivier Veran – wprowadzanie wymogu okazania przepustki covidowej jest warunkowane „istnieniem wysokiego ryzyka zakażeń”.

Ustawa przewiduje, że decyzję o wprowadzeniu przepustek w określonych podmiotach podejmuje prefekt w oparciu o kalkulację ryzyka epidemiologicznego – zaznaczył minister. A takie zagrożenie rośnie w sklepach o wielkich powierzchniach, gdzie jednorazowo jest obsługiwanych bardzo wielu klientów. Ponadto, wymóg okazywania przepustki nie może mieć zastosowania, jeśli, zgodnie z zapisem ustawy, dochodziłoby do „pozbawienia mieszkańców najbliższej okolicy dostępu do usytuowanych w niej punktów usługowych lub środków transportu”.

Przeczytaj także:

W drugim z opublikowanych w niedzielę rozporządzeń wykonawczych do ustawy o paszporcie sanitarnym wydłużono z 48 do 72 godzin okres ważności badań pod kątem obecności koronawirusa. Zgodnie z poprawkami wprowadzonymi do ustawy – bycie ozdrowieńcem oraz posiadanie ujemnych wyników badań PCR i antygenowych „zastępuje” przepustkę covidową i jest respektowane przez wszystkie podmioty prawne we Francji. Również testy zakupione w aptece i wykonane samodzielnie przez obywateli są uważane za warunek wystarczający i konieczny dostępu do określonych usług oraz instytucji.

Jak tłumaczy minister Veran, konieczne będzie jednak zatwierdzenie takich testów przez lekarza bądź wykonanie badania pod jego nadzorem. Krok ten ma pomóc w okresie przejściowym pracownikom medycznym, którzy docelowo muszą przejść szczepienia, aby świadczyć pracę – zaznaczył. Rozporządzenie rządowe rozszerza listę honorowanych badań i określa warunki stosowania w praktyce ich wyników.

Przeczytaj także:

Wprowadzenie obowiązku okazywania przepustek sanitarnych stało się powodem szerokiej kontestacji społecznej we Francji. W akcjach protestacyjnych zorganizowanych w sobotę wzięło udział w całym kraju 237 tys. osób. Tydzień wcześniej na ulice francuskich miast wyszło 204 tys. ludzi. (PAP)

mars/

arch.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polskie firmy zainte
Badaczka mózgu: wie