Foster obawia się wyjścia bez umowy

Premier Irlandii Północnej Arlene Foster udzieliła wywiadu stacji BBC, a w tym, chociaż nie otwarcie, powiedziała, że obawia się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia handlowego.

Wg Foster problemy negocjacyjne spowodowane są brakiem porozumienia po obu stronach negocjacyjnego stołu, a głównie jest to brak wzajemnego zrozumienia partnerów, którzy dążąc do swoich celów, mają na względzie wyłącznie swoje korzyści. Foster, pozostając wierną postanowieniom rządu w Londynie, wskazała jednak, iż umowa pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią jest potrzebna, a to ze względów czysto gospodarczych.

Arlene Foster widzi również złożoność negocjacji i przyznała, że negocjacje brexitowe „nie idą szczególnie dobrze”, co z kolei może być sygnałem dla gabinetu Borisa Johnsona, iż powinien zweryfikować sposób prowadzenia rozmów, a z całą pewnością zastanowić się nad strategią ich prowadzenia.

Premier Foster dużo czasu poświęciła kwestii okresu przejściowego, który daje możliwość przygotowania się do zmian, ale co podkreśliła, zmian, które zawarte zostaną w umowie handlowej. Tym samym można uznać, że Foster może i nie jest zwolenniczką samej Unii Europejskiej, łagodnego procesu negocjacji i niekorzystnej z punktu widzenia Wielkiej Brytanii umowy o wspólnym handlu, ale widzi potrzebę powstania takiego dokumentu.

Nie od dziś wiadomo, że o ile na wyjściu Królestwa z Unii Europejskiej stracą wszyscy, to Irlandia Północna, będzie też jednym z tych państw, które odczuje ten wpływ najbardziej. Wiele razy ekonomiści z UK mówili, iż Irlandia Północna funkcjonuje dzięki pomocy finansowej Londynu, ale i współpracy z Republiką Irlandii oraz z Unią Europejską, z którymi biznes Północy, ściśle związał swoje przedsiębiorstwa. Odcięcie Irlandii Północnej od potężnego rynku unijnego, da efekt nagłego zamrożenia wymiany towarowej i to w obu kierunkach, a jednocześnie wyeliminuje współpracę w ramach wyspy.

Foster zaleca więc „polityczne myślenie”, pragmatyczne podejście do całej sprawy, ale sercem pozostaje przy gabinecie na Downing Street.

Na obecnym etapie nie można również wykluczyć, że rząd w Belfaście, nie zaproponuje Londynowi pewnych rozwiązań, które zachowają w mocy wcześniejsze ustalenia, więc możliwość korzystania przez Irlandię Północną z praw handlowych obowiązujących w Unii Europejskiej i Zjednoczonym Królestwie, czyli powrotu do wynegocjowanej i przyjętej przez rząd Johnsona, Westminster i kraje unijne umowy – nawet w chwili, kiedy porozumienie, nie zostanie osiągnięte.

Bogdan Feręc

Źr. główne: BBC

Polska-IE: Udostępnij...
Zalecenia po powroci
Spadające pandemicz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish