Firmy wstrzymują inwestycje

Najnowsze badanie, jakie przeprowadzono wśród małych i średnich firm, pokazało, że większość firm już wstrzymała inwestycje biznesowe, a część zrobi to wkrótce.

Z ankiety, jaką przeprowadził IPSOS na 500 małych firmach w Republice i 200 małych oraz średnich przedsiębiorstwach w Irlandii Północnej wynika, że Brexit ma już teraz wpływ na prowadzenie interesów, w tym widać słabnące zainteresowanie ich wyrobami, jakie wysyłane były do kraju drugiego.

Niski jest też poziom przygotowania do Brexitu, bo na ten gotowych jest zaledwie 41% małych i średnich firm.

W telefonicznej ankiecie IPSOS pytał również o opinię, jak potoczą się sprawy negocjacyjne i 1/3 respondentów odpowiedziała, że spodziewa się twardej granicy. 74% ankietowanych obawia się o przyszłość swoich firm, a 86% przewiduje, iż Brexit, jako całość, będzie mieć zły wpływ na gospodarki ich krajów.

Najmniej optymizmu pojawia się w odpowiedziach firm związanych z produkcją i transportem, ale i obawy wyrażają także przedsiębiorcy działający w usługach. 66% firm z Irlandii Północnej wstrzymało już swoje plany rozwojowe, natomiast w Republice o takim działaniu mówi już połowa małych i średnich przedsiębiorstw.

Podobnie dzieje się w kwestii zatrudnienia i ponad 70% firm wstrzymało rekrutację, a i zaprzestało uzupełniania braków kadrowych.

Z badania wynika też,  że co czwarte przedsiębiorstwo z Republiki sprzedaje swoje już swoje wyroby poza rynek Wielkiej Brytanii, a 45% importerów, znalazło nowych dostawców.

Bogdan Feręc

 Źr: IPSOS

Podziel się:

Nuta nadziei na poro
POLSKIE WYBORY 2019
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn