Firmy tytoniowe zapłacą za sprzątanie niedopałków papierosów
W najbliższy czwartek w Irlandii wejdą w życie przepisy, które nakazywać będą firmom tytoniowym działającym na tutejszym rynku, aby partycypowały w kosztach sprzątania niedopałków papierosów.
Irlandzkie przepisy będą odpowiadać unijnej dyrektywie o ograniczeniu użycia tworzyw sztucznych oraz jednorazowych, co ma zastosowanie do całej Unii Europejskiej.
Minister stanu w Departamencie Gospodarki Ossian Smyth powiedział, że w zakresie, w którym odpowiedzialny jest za gospodarkę, więc również o obiegu zamkniętym, firmy tytoniowe muszą brać odpowiedzialność za zmniejszenie ilości niedopałków w przestrzeni publicznej, ale też za ich utylizację lub usuwanie.
Minister Ossian Smyth:
– Zamierzamy wymagać od firm tytoniowych, aby zaczęły uczestniczyć w kosztach śmieci niedopałków papierosów, które znajdujemy na całym świecie. Przez długi czas wyrzucaliśmy niedopałki papierosów, a potem rady ponoszą duże koszty, a także wkłada się dużo pracy, również wolontariuszy, aby zebrać te śmieci, wywieźć je, a czego dotychczas nie zrobiliśmy, to pobieranie opłat za to od firm tytoniowych.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niedopałki są śmieciami z plastiku, więc należy podnieść również świadomość społeczeństwa i w tym zakresie minister Smith dodał:
– Filtry papierosowe faktycznie zawierają plastik. Nie ulegają one biodegradacji, więc pozostają w środowisku, wpływają także do morza, a na całym wybrzeżu są niedopałki papierosów.
Opłaty od firm tytoniowych będą odzwierciedlać ich udział w tutejszym rynku, a mają być przekazywane władzom lokalnym na zadania związane z porządkowaniem miast i innych lokalizacji. Aktualnie minister Smith jest w kontakcie z przedstawicielami koncernów tytoniowych, jakie działają w Irlandii, a stwierdził również, że nawiązana została już dobra współpraca.
Minister Ossian Smyth:
– Są do tego prawnie zobowiązani. Od 5 stycznia, jeśli wprowadzasz papierosy do obrotu, jeśli jesteś producentem, musisz wziąć udział w tym programie i partycypować w kosztach zbiórki niedopałków. Nawet jeśli spojrzysz na ziemię w uporządkowanym miejscu, takim jak Dun Laoghaire, które jest jednym z najczystszych miast w Irlandii, zajmuje bardzo wysoką pozycję, ale kiedy przyjrzysz się uważnie ziemi, zobaczysz, że wszędzie są tylko niedopałki papierosów i jest to niekończące się zadanie, próbując je zebrać.
Kolejnym zadaniem, jakie postawił przed sobą rząd, mówił minister Smith, będzie walka z odpadami z plastiku, które pochodzą ze sprzętu wędkarskiego i ożaglowania jednostek pływających. Na tym nie skończą się działania gabinetu i ministra Smitha, bo pod lupę weźmie się usuwanie wilgotnych chusteczek i chusteczek jednorazowych, a przepisy, które tych zagadnień będą dotyczyć, pojawią się w 2024 roku.
*
Kto za to zapłaci? Firmy tytoniowe, producenci sprzętu wędkarskiego, ożaglowania i chusteczek? Śmiem wątpić.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo by Lukas Menke on Unsplash