Firmy nie wytrzymają drugiej pełnej blokady

Ekonomista KBC Ireland Austin Hughes uważa, że o ile większość firm przetrwała pierwsze pełne zamknięcie kraju z powodu koronawirusa, tak już drugi „lockdown”, z całą pewnością przyniesie falę upadków.

Z badań KBC Ireland wynika, że ¾ firm w kraju, obawia się kolejnej pełnej blokady i prawdopodobnie, wiele z nich, przede wszystkim tych małych i średnich, nie przetrwa, jeżeli rząd kolejny raz unieruchomi kraj. Austin Hughes powiedział, że większość firm okazała się zaskakująco odporna na wydarzenia zapoczątkowane w połowie marca, ale nie musi się to powtórzyć za drugim razem, więc działania rządu muszą być wyważone.

Ekonomista Austin Hughes powiedział:

–  Nasza ankieta wskazała strach, który odzwierciedla doświadczenia związane z pierwszą blokadą. Przeżyli to i mają pewną zdolność do wyjścia ze szkód spowodowanych jednym zamknięciem, ale drugie uderzenie postawi pod ścianą wiele przedsiębiorstw. Druga blokada uczyniłaby ich biznesy nieopłacalnymi.

Kontynuując swoją wypowiedź dla Independent Hughes stwierdził, iż wiele firm, nawet tych, które mogą powiedzieć, że handel wrócił prawie do normy, odczuwa trudności, a te spowodowane są m.in. dystansowaniem społecznym oraz innymi ograniczeniami, co wpływa na zysk ogólny. Wiele firm zmniejszyło też zatrudnienie, a kolejne bliskie są takiej decyzji, nawet jeżeli korzystają z systemu dopłat pracowniczych TWSS. Działania te cechują przede wszystkim branżę hotelarską i gastronomiczną, ale i sektor pubów, chociaż nie tylko, bo i wytwórcy mówią o mniejszym zapotrzebowaniu na pracowników.

Austin Hughes dodał, że z danych CSO wynika, iż w kraju otwartych jest już 96% firm, które działały przed wprowadzeniem blokady, ale niektóre sektory, nie podniosły się jeszcze z blokady, a i stoją w obliczu przetrwania.

Austin Hughes:

– Połowa firm wciąż twierdzi, że sytuacja jest właściwie normalna. Jednak niektóre typy firm walczą o utrzymanie głowy ponad poziomem wody. Będą potrzebować wsparcia wykraczającego poza lipcowy bodziec pomocowy.

Z badania CSO wynika jeszcze jedna nieciekawa kwestia, mówił Hughes, bo irlandzki biznes podzielił się obecnie na pół. Jedna połowa wróciła do prawie normalnej działalności, a druga połowa, walczy o przeżycie. 60% z 750 badanych firm dodaje, że ma środki na przetrwanie kolejnych 6 trudnych miesięcy, a połowa, nie doczekała się do tej pory żadnej pomocy państwa. Większość firm, która oczekuje pomocy lub taką uzyskała, liczy na dalsze wsparcie rządu, ale stara się unikać pożyczek, które mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji przedsiębiorstwa. Większość biznesów korzysta więc z dopłat TWSS, a także z dotacji na ponownie uruchomienie działalności.

64% badanych odpowiedziało w ankiecie KBC Ireland, że nie spodziewa się, aby przetrwało drugą pełną blokadę kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
W gabinecie nie ma j
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian