Firmy nie wiedzą, czy uda im się przetrwać

Ankieta przeprowadzona wśród właścicieli firm pokazała, iż istnieją obecnie duże obawy o przyszłość biznesów.

Jak wynika z badania, aż 64% firm w kraju, nie ma obecnie pewności, czy przetrwa kolejne 12 miesięcy, a największy odsetek obaw, pojawia się w przypadku małych i średnich firm. Właściciele dużych przedsiębiorstw, także wyrażają obawy o kolejne miesiące, ale wiele uzależniają od blokad, jakie mogą być znoszone i wprowadzane ponownie.

Sektorami najbardziej narażonymi na trwałe zamknięcie są aktualnie hotelarstwo i gastronomia, ale i usługi drobne. W tym zakresie 78% właścicieli niewielkich hoteli i pensjonatów stwierdziło, że o ile sytuacja będzie się przeciągać, ich straty będą tak duże, iż utracą jakąkolwiek płynność finansową i będą zmuszeni do zakończenia działalności.

Podobnie jest w przypadku usług drobnych, z wyłączeniem kosmetycznych i fryzjerskich, a w bardzo złej sytuacji postawione zostały solaria i salony masażu leczniczego, bo ich właściciele w grupie 98% stwierdzają, że raczej, nie uda im się przetrwać.

Tak samo mówią właściciel niewielkich sklepów, w tym specjalistycznych i branżowych, bo pandemia, która kazała zamknąć czasowo biznesy, prawdopodobnie na tyle zmieni przyzwyczajenia konsumentów, że do tych punktów już nigdy nie wrócą. Sklepy odzieżowe to kolejny sektor handlu detalicznego, w którym panuje duże napięcie, a to, również wywołane zostało zmianami w sposobie zakupów, bo handel, przeniósł się do sieci.

Jak podaje ESRI, niepokoju w szeroko pojętym irlandzkim biznesie jest dużo, a i niepewność ogromna, a na dodatek, ostatnie zapowiedzi rządu, nie dają już cienia nadziei, iż to wszystko szybko się skończy.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Obowiązkowa kwarant
Revenue rozpoczęło
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian