Firmy mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe

Nowa inicjatywa rządu skierowana jest do firm, które będą miały problemy z uruchomieniem po zakończeniu drugiej blokady.

Minister finansów Paschal Donohoe poinformował o rozszerzeniu programu Covid Restriction Support Scheme (CRSS), a oznacza, że firmy, będą mogły ubiegać się i wsparcie w maksymalnej kwocie 5000 €, by ułatwić ich uruchomienie. Kwota, co zaznaczył minister Donohoe, będzie płatnością tygodniową, ale uzależnioną od obrotów firmy, natomiast wypłata nastąpi tydzień po zniesieniu blokady.

Co istotne, o tę dodatkową płatność, można ubiegać się już teraz, a pokryć z niej można koszty związane z ponownym uruchomieniem firmy. Dodatkowa płatność obowiązywać będzie przez cały okres pandemii, powiedział Donohoe, a wypłacana, jeżeli okres zamknięcia firmy potrwa 3 tygodnie lub dłużej.

Paschal Donohoe powiedział:

– Przewidujemy zmiany ograniczeń w nadchodzącym okresie, więc będzie dostępna dodatkowa płatność dla tych firm, które będą mogły ponownie się otworzyć, a rozszerzamy program, aby pomóc w pokryciu spodziewanych i powiązanych kosztów otwarcia. Żeby ubiegać się o CRSS, firma musi być zarejestrowana w Revenue Online Service i wypełnić formularz ubiegania się o wypłatę gotówki w związku z zaliczką na pokrycie kosztów handlowych za okres obowiązywania ograniczeń. Program jest otwarty dla firm zmuszonych do zamknięcia na podstawie ograniczeń na poziomie 3 lub wyższym.

Ministerstwo Finansów opublikowało również ogólną kwotę, jaką w ramach tego programu wypłacono przedsiębiorcom i jest to już ponad 33 mln €.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance

Polska-IE: Udostępnij
EU’s new rule-of-l
Te hrabstwa radzą s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian