Firmy mogą okazać uznanie dla pracowników i pobudzić irlandzki biznes w te święta

Złagodzenie zasad dotyczących zwolnienia podatkowych dla małych świadczeń umożliwi drugi w tym roku bon podarunkowy dla pracowników.

Firmy mogą skorzystać z łagodniejszych zasad dotyczących zwolnienia podatkowego ze względu na małą korzyść, głównie przy zakupie bonów upominkowych, aby okazać uznanie dla swoich pracowników, a także pomóc w rozwoju irlandzkich przedsiębiorstw w te Święta Bożego Narodzenia, powiedziała senator Fine Gael.

Senator Maria Byrne, rzecznik finansowy firmy Fine Gael w Seanad podkreśla, iż złagodzenie zasad dotyczących zwolnienia dla małych świadczeń, umożliwi firmom wręczanie pracownikom nieopodatkowanego bonu upominkowego dwa razy w tym roku, o wartości rocznej do 500 €.

Senator Byrne powiedziała:

– Zwolnienie z tytułu małych świadczeń umożliwia firmom wręczanie bonu upominkowego o wartości do 500 euro, od którego pracownicy nie będą musieli płacić podatku. Przepisy stanowią, że zwolnienie z tytułu małych świadczeń dotyczy tylko jednej kwalifikującej zachęty rocznie. Jednak w marcu 2020 r. Urząd Skarbowy zgodził się na odstąpienie od tego wymogu, a zatem w latach oceny 2020 i 2021 firmy mogą skorzystać ze zwolnienia z małych świadczeń dwa razy w roku, do tej samej maksymalnej kwoty rocznej wynoszącej 500 EUR. Ta zmiana zasad obowiązuje do końca 2021 r. Dlatego zachęcam pracodawców, aby skorzystali z niej w te Święta Bożego Narodzenia i okazali uznanie dla swoich pracowników, zwłaszcza że wiele firm musi odwołać zaplanowane przyjęcia świąteczne z powodu pandemii. Nawet jeśli firma skorzystała już ze zwolnienia, przekazując w tym roku bon upominkowy pracownikom, mogą oni wręczyć drugi bon upominkowy, pod warunkiem, że łączna kwota nie przekracza 500 euro. Jest to również potencjalnie świetna wiadomość dla irlandzkich firm, które powinny zobaczyć wzrost, ponieważ pracownicy wydają bony upominkowe w okresie świątecznym i noworocznym. To było bardzo trudne 20 miesięcy dla firm i musimy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby je wspierać, a także zachęcać ludzi do robienia lokalnych zakupów. Byłoby wspaniale, gdyby firmy mogły kupować lokalne bony wspierające lokalne przedsiębiorstwa i utrzymujące pracowników w lokalnym zatrudnieniu. Ważne jest, aby pamiętać, że ta zmiana w zakresie zwolnienia z małych świadczeń została wprowadzona, aby umożliwić pracodawcom uznanie wysiłków ich pracowników w świetle bezprecedensowego wpływu pandemii COVID-19. Ta ulga pozwalająca na wydanie drugiego bezpłatnego bonu podarunkowego dotyczy zatem tylko pracowników, którzy kontynuowali pracę podczas pandemii.

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська