Firmy kurierskie, Garda i An Post – ostrzegają przed oszustwami

Żądanie opłaty celnej, to coraz częstszy sposób oszustów, którzy wykorzystują Brexit do swoich niecnych celów.

Wiadomości, które przychodzą drogą SMS-ową lub za pośrednictwem e-maili, kierowane są do mieszkańców Irlandii, którzy lubują się w zakupach internetowych, a korzystają z dostaw renomowanych firm. To właśnie próbują wykorzystać przestępcy i podszywają się pod najbardziej znane marki, które dostarczają paczki i inne przesyłki do naszych domów.

Obecnie, fałszywki pochodzą jakoby od UPS i w tych żąda się uiszczenia opłaty celnej, która ma być już wymagana po zakupie w Wielkiej Brytanii, ale nie tylko tam.

UPS zapewnia, że szanuje wszelkie przepisy celne i nie stosuje takich zasad w kontakcie z klientami, którzy mieliby opłacić cło, by dostarczenie przesyłki było możliwe. UPS stwierdza w oświadczeniu, iż wiadomości przesyłane mieszkańcom Irlandii, są fałszywe i powinno się je kasować lub zgłaszać próbę wyłudzenia pieniędzy Gardzie. Firma kurierska wydała również ostrzeżenie i poradziła klientom, aby nie reagowali na te wiadomości tekstowe, e-maile lub przekazywane inną formą komunikacji elektronicznej, ostrzegając jednocześnie, że łącza w wiadomościach, mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które może mieć również wpływ na urządzenia innych odbiorców.

Źr: Garda Press Office

W oświadczeniu UPS czytamy:

– Jeśli UPS skontaktuje się z Tobą w sprawie paczki, przedstawiciel UPS zawsze będzie w stanie podać numer śledzenia przesyłki, który możesz zweryfikować na naszej stronie internetowej. Powinieneś również wiedzieć, że UPS może od czasu do czasu kontaktować się z Tobą w sprawie ofert, usług lub w celach marketingowych, ale zawsze możesz zweryfikować nasz numer telefonu i oddzwonić przed kontynuowaniem rozmowy. 

Garda przypomina:

– Proszę, pamiętaj, nigdy nie klikać linku w nieznanej lub niezamówionej wiadomości i nigdy nie podawaj danych osobowych, takich jak PIN, numer karty płatniczej i hasła.

Policyjne źródło, które zbliżone jest do prowadzących śledztwa w podobnych sprawach, podaje:

Źr: Garda Press Office

– Jest wyraźny wzrost takich oszustw w miarę zbliżania się Świąt Bożego Narodzenia. Ta zbrodnia może być popełniona przez jedną osobę. Skrzynka karty SIM jest zasadniczo wieżą komputerową z komponentem, który pozwala im używać portów dla telefonów SIM. Oszust będzie miał listę numerów telefonów, a oprogramowanie wyśle ​​SMS-y. Można to przeprowadzić z dowolnego miejsca na świecie, ale nie jest to tylko przestępstwo międzynarodowe, a funkcjonariusze Gardy natknęli się na podejrzanych działających w Irlandii i przeprowadzili przeszukania w miejscach, które są skierowane specjalnie do tych osób. Część pochodzi od zorganizowanych grup przestępczych, ale może to być również jedna lub dwie osoby.

Również An Post mówi, że podejmowane są próby oszustw, ale stara się je wyeliminować i doradza klientom:

– Od marca mamy do czynienia z ruchem paczek na poziomie świątecznym. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, w tym blokada Covid 19 i wzrost zakupów online. Byliśmy ofiarami wielu takich oszustw związanych z wiadomościami tekstowymi, ale z powodzeniem usunęliśmy wiele z nich i radzimy ludziom, aby nie wchodzili z nimi w interakcje i zgłaszali je Gardzie. Radzimy ludziom, aby byli świadomi cyberprzestrzeni, legalne firmy nie będą wysyłać tego rodzaju wiadomości na Twój telefon lub e-mail.

Bogdan Feręc

Źr: UPS/Garda/An Post

Polska-IE: Udostępnij
Europoseł z Irlandi
In this week's Diges
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian