Fine Gael tworzy prawo o mediach społecznościowych

Istnieje wyraźna potrzeba uregulowania fałszywych i zautomatyzowanych kont w mediach społecznościowych w kontekście kampanii politycznych.

Potrzeba uregulowania tych kont w mediach społecznościowych w kontekście kampanii politycznych – pojawiła się, kiedy przed ostatnimi wyborami do irlandzkiego parlamentu, wiele ugrupowań zgłaszało, iż nękani są przez internetowych trolli, rozpowszechniane są nieprawdziwe wiadomości, a i skrzynki e-mail, pełne są spamu z fałszywymi informacjami.  Posłanka Fine Gael Emer Higgins, która jest rzecznikiem partii ds. mediów społecznościowych, poinformowała o działaniach jej ugrupowania i rozpoczęciu analizy przedlegislacyjnej ustawy o reformie wyborczej.

Posłanka Higgins stwierdza:

– Dzięki mojej pracy w Komitecie Mieszkalnictwa, Samorządu Lokalnego i Dziedzictwa Oireachtas jestem żywo zainteresowana stworzeniem ustawy o reformie wyborczej, aby uregulować kampanie polityczne w Internecie. Ustawa wyraźnie cytuje regulację reklamy politycznej, jako sposób na zmniejszenie przewagi, jaką dostęp do pieniędzy przynosi dla rywalizacji politycznej. Uważam, że istnieje bardzo wyraźna potrzeba uregulowania fałszywych i zautomatyzowanych kont w kontekście reklamy politycznej. Media społecznościowe są teraz istotnym narzędziem dla wybranych przedstawicieli do komunikowania się z elektoratem i przekazywania im wiadomości. Daje nam ogólnokrajową publiczność, daje nam możliwość kierowania naszej komunikacji do naszego elektoratu oraz daje nam możliwość wzmocnienia i wyjaśnienia naszych poglądów i naszej wizji. Jednak widzieliśmy w innych krajach, jak społeczeństwo może być nadużywane z katastrofalnymi, destabilizującymi konsekwencjami. Jeśli Internet zostanie niewłaściwie wykorzystany, stanowi poważne zagrożenie dla demokracji, ponieważ umożliwia tak łatwe i wirusowe rozpowszechnianie dezinformacji, generowanie wzorców wiadomości nienawiści, a także zachęca do rozprzestrzeniania jadowitych botów kampanii, stworzonych wyłącznie dla korzyści politycznych określonej partii lub jest takich przyczyną. Duża różnica między tradycyjną i internetową sferą reklamy polega na rodzaju zbroi zakulisowej, którą można kupić za pieniądze online. Na przykład używanie „bota” do tworzenia wielu obecności w Internecie, aby pomóc ci osiągnąć cel polityczny, co jest moim zdaniem najgorszym rodzajem kampanii, w jaką może zaangażować się każda partia – jest to sposób podstępny, nieszczery i zagraża naszej demokracji, szerząc kłamstwa. Politycy i partie polityczne wkładają pieniądze za posty w mediach społecznościowych, aby celowo wprowadzić ludzi w błąd, na przykład w kwestii głosowania, to moim zdaniem bezpośredni atak na demokrację. Irlandia musi uczestniczyć w postępach w całej UE w tej kwestii. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia opublikowano Europejski Plan Działania na rzecz Demokracji, którego celem jest zapewnienie, że platformy cyfrowe nie będą destabilizować demokracji. Nakazanie platformom mediów społecznościowych usuwania takich treści jest ważne, ale musimy również sprawdzić, czy możemy zacząć karać osoby, które za nimi stoją. Nowe przepisy mogą stanowić okazję do zapewnienia, że ​​media społecznościowe nie będą wykorzystywane politycznie za pomocą botów i aplikacji, a także do zapewnienia lepszego monitorowania i regulowania środków pieniężnych stojących za reklamami politycznymi i botami. Będę współpracowała z moimi kolegami w Komisji, aby sprawdzić, jak daleko możemy się posunąć w tym zakresie. Demokracja jest krucha i pozwalanie mediom społecznościowym, aby stały się bronią polityczną, zagraża jej jeszcze bardziej. Widzieliśmy już niedawne niepokojące przykłady tego w Stanach Zjednoczonych i musimy stawić temu czoła w Europie i Irlandii.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Pogłębią się ró
Partia Pracy chce po
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian