„Fine Gael stała się główną partią interesów burżuazyjnych”

Wybory uzupełniające w Dublin Bay South pokazują duże niezadowolenie z obecnego rządu. W wyborach powszechnych w 2020 roku trzy partie rządowe uzyskały 64% głosów. W tych wyborach uzupełniających uzyskali łączny głos zaledwie 39%.

Fine Gael utrzymywała pozycję bardziej poważnej, ideologicznie napędzanej partii uprzywilejowanej, ale Fianna Fail i Zieloni mieli fatalny wynik.

Populizm Fianny Fail – przez który rozumiemy międzyklasowy apel oparty na niejasnych obietnicach, że państwo będzie chronić biednych – znajduje się w kryzysie. Nie tak dawno temu partia mogła sprawować urząd rządowy przez solidne 18 lat. Wcześniej rządzili Irlandią przez dziesięciolecia, jako jedna partia, zdobywając ponad 40% głosów we wszystkich klasach społecznych.

Kryzys z 2008 roku ujawnił prawdziwą naturę Fianna Fail, gdy ratowali banki i próbowali narzucić oszczędności masom ludzi. Nie byli w stanie odbudować swojej bazy, a Fine Gael stała się główną partią interesów burżuazyjnych. Po raz kolejny wybory uzupełniające pokazały, że społeczeństwo irlandzkie zmieniło się dramatycznie, a jeden z głównych filarów irlandzkiego konserwatyzmu jest w stanie ostatecznego upadku.

Zieloni spadli z 22% głosów w wyborach powszechnych do zaledwie 8% w wyborach uzupełniających. W zeszłym roku skorzystali z „zielonej fali”, a następnie uzasadnili wejście w koalicję z Fianna Fail i Fine Gael, twierdząc, że kryzys klimatyczny był tak pilny, że musieli być „przy stole”. W rzeczywistości ich głównym osiągnięciem było stworzenie większej liczby ścieżek rowerowych. Jednak z powodu braku bezpłatnego transportu publicznego nie nastąpił spadek wykorzystania samochodów, w wyniku czego wciąż dochodzi do lokalnych konfliktów dotyczących „współdzielenia dróg” (ang. road sharing).

Jeśli chodzi o poważniejsze środki przeciwdziałania zmianom klimatu, Zieloni to katastrofa. Odmówili zatrzymania centrów danych, które będą zużywać od jednej trzeciej do połowy krajowej energii elektrycznej. Nie podjęli żadnych kroków, aby wyciąć stado mleczne, głównego winowajcę emisji klimatycznych. Zamiast tego oczyszczają prawicowy rząd.

Skrajna prawica próbowała wykorzystać niezadowolenie, ale otrzymała szyderczy głos. Pomimo infiltracji protestów przeciwko blokadzie, nie odnieśli żadnych zwycięstw wyborczych.

Wielkim zwycięzcą są te wybory dla Ivany Bacik, która wygrała z wieloma profesjonalistami z Dublin Bay South. Połączyła ten apel z niewielkim poparciem klasy robotniczej w okręgu wyborczym. W 2011 r. Labor miała dwóch DT w tej części i zbudowała sieć opartą na klientelizmie i indywidualnej pracy. Większość tej bazy trafiła do Sinn Fein, ale Bacik zachowała wystarczająco dużo, by zapewnić sobie zwycięstwo. Pomimo jej indywidualnego głosowania, wątpliwe jest, aby doprowadziło to do jakiegokolwiek odrodzenia się Partii Pracy, ponieważ zbyt wielu ludzi pamięta, jak narzucili oszczędności ludziom pracującym.

Sinn Fein wystartowała, jako kandydat o wysokim statusie, ale pomimo przedstawiania wyborów jako bitwy między nimi a Fine Gael, zachował ten sam udział w głosowaniu, co w ostatnich wyborach powszechnych. Partia rozrosła się na terenach robotniczych robotników, ale nie jest w stanie przebić się do bardziej białych kołnierzyków.

Brigid Purcell, kandydatka People Before Profit, zdobyła 2,8% głosów, co było wartością godną szacunku dla nowego kandydata w wyborach uzupełniających, w których startowało wiele znanych osobistości. Była genialną kandydatką, która startowała jako „robotniczka, buntowniczka, socjalistka”. Jej wyborcze wideo dotarło do wielu, w wyniku czego ponad 70 osób dołączyło do People Before Profit podczas kampanii.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w energicznej kampanii na tym terenie oraz wszystkim, którzy przekazali darowizny na fundusz wyborczy.

Join People Before Profit

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zalecenia Komitetu d
Segregacja sanitarna

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>