Fine Gael musi wyjaśnić relacje z Uberem

Rzecznik Sinn Féin ds. transportu, Darren O’Rourke wezwał Tánaiste’a Leo Varadkara do wyjaśnienia relacji jego i Fine Gael z Uberem, w świetle rewelacji zawartych w aktach Ubera i niedawnej promocji tej firmy przez wicepremiera.

Poseł O’Rourke powiedział również, że bardzo niepokojące jest to, że były najwyższy urzędnik państwowy, który został lobbystą, zaproponował, że przekaże notatkę od Ubera bezpośrednio do gabinetu ministra finansów, co oznacza, że ​​nie znajdzie się ona w oficjalnych rejestrach Departamentu Finasów.

Poseł z Meath East powiedział:

– Zaledwie w zeszłym miesiącu Tánaiste Leo Varadkar był na falach radiowych, promując Ubera jako rozwiązanie obecnego niedoboru taksówek. W tym czasie skrytykowałem proponowaną przez Fine Gael regulację rynku taksówek, podkreślając, że podkopałoby to dochody tysięcy taksówkarzy i rozpoczęło wyścig na dno, jeśli chodzi o warunki ich pracy. Wezwałem do odrzucenia propozycji. Dokumenty Ubera opublikowane w weekend przedstawiają teraz komentarze Tánaiste w nowym i wątpliwym świetle. Te akta pokazują, w jaki sposób firma lobbowała w Fine Gael, wykorzystując byłego sekretarza generalnego Departamentu Finansów, jako pośrednika, który oferował specjalny dostęp do swojego byłego szefa, ówczesnego ministra finansów Michaela Noonana i innych wyższych rangą ministrów Fine Gael. W jednym z wewnętrznych raportów, które wyciekły, Uber twierdził, że pomógł napisać część manifestu wyborczego Fine Gael z 2016 roku, dotyczącego gospodarki współdzielenia, aby pomóc firmie włamać się na irlandzki rynek taksówek. Jednym z bardzo niepokojących ujawnień jest przeciek, który podkreśla, że ​​były sekretarz generalny zaproponował, że podrzuci notatkę z Ubera do gabinetu ministra finansów, co oznacza, że ​​nie będzie ona częścią oficjalnych rejestrów Departamentu. Podobno były najwyższy urzędnik państwowy przekazał bliżej nieokreślony dokument ówczesnej minister sprawiedliwości Frances Fitzgerald, kiedy była na obiedzie w jego domu. Te rewelacje podkreślają bardzo przytulną relację między wielkim biznesem a Fine Gael i rodzą poważne pytania. W związku z taktyką lobbingu wdrożoną przez Ubera, specjalnym dostępem, jaki mieli do ministrów, a konkretnie z niedawną promocją Ubera przez Fine Gael, uważam, że Tánaiste powinien opisać wszystkie swoje dotychczasowe zaangażowania w firmę i wszystkie relacje, jakie miała firma z ministrami wyższego szczebla. Wprowadzenie tutaj modelu biznesowego Ubera oznaczałoby początek wyścigu na dno i zdziesiątkowałoby branżę taksówkarską. Trzeba się temu oprzeć. Zamiast tego potrzebujemy kompleksowego i spójnego planu, aby zapewnić system transportu publicznego, który spełnia potrzeby ludności, w tym w nocy i w weekendy.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bank Centralny ostrz
Minister musi wyjaś