Fine Gael krytykuje rząd

Napięcia w rządzie są coraz bardziej widoczne, a ostatnie dni są wręcz apogeum niesnasek i wzajemnych oskarżeń o szkodliwe działania.

Premier Micheál Martin i wicepremier Leo Varadkar są już teraz właściwie w stanie wojny, bo ich wizje wprowadzania kolejnych koronawirusowych ograniczeń, całkowicie się różnią, a Varadkar jest przekonany, że Martin wprowadza nowe obostrzenia na oślep. Wicepremier jest też zdania, że nie powinno się działać w taki sposób, jaki prezentuje jego obecny szef, więc premier Martin, co Varadkar wyraził już kilka razy i to w ostry sposób.

Źródła z Fine Gael mówią, że obaj panowie są aktualnie na kursie kolizyjnym, a nie wiadomo, jak skończy się ta rozgrywka, której podłożem jest kilka, o ile nie kilkanaście punktów spornych.

Leo Varadkar jawnie prezentuje już frustrację z powodu działań gabinetu i samego premiera w kwestii koronawirusa, a i nie podoba się Varadkarowi prędkość, z jaką wprowadzane są kolejne ograniczenia, co może doprowadzić do bardzo trudnej sytuacji społecznej. Varadkar wie, co mówi, bo przecież już w ten weekend na ulicach Dublina, odbędzie się duży, jak mówią organizatorzy, protest w sprawie koronawirusowych ograniczeń, więc jako wytrawny polityk, spodziewa się poważnego oporu społeczeństwa, a i licznej reprezentacji mieszkańców wyspy.

Jest jeszcze jedna zła informacja dla premiera Martina, bo i ministrowie z Fine Gael, w skrytości swoich gabinetów, krytykują rządowe koleżanki i kolegów z Fianna Fáil, a tych oskarżają, iż „idą na skróty” i zanim jeszcze zapoznają się z sytuacją ogólną oraz danymi, podejmując ostateczne decyzje.

*

W związku z tym z całą pewnością można już powiedzieć, że koalicja zaczyna się rozłazić, a o wewnętrznej sytuacji w gabinecie, która raczej nie może być nazwana idealną, świadczyć może także zachowanie Zielonych. Najmniejszy z koalicjantów, zaszył się obecnie w swoich gabinetach, by nie być stratowanym kopytami hegemonów. Zieloni są obecnie tak mało widoczni, że trzeba dobrze się przyjrzeć, czy w ogóle współtworzą ten rząd, bo na politycznej arenie widać tylko ich przerażone oczy i to ukryte za kotarami wiszącymi u okien Leinster House.

Bogdan Feręc

Źr: Independet

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Wzrosła pandemiczna