Finansowe wsparcie na dobry start w szkole

Początek roku to czas wzmożonych wydatków związanych ze szkołą. Przez lata był jednym z najtrudniejszych momentów w domowym budżecie. Ulgę przyniósł „Dobry Start”, czyli 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

– Jestem mamą dwójki dzieci w wieku 11 i 17 lat. Początek roku szkolnego zawsze oznaczał dla naszej rodziny kumulację wielu wydatków. Na mojej liście były plecaki, piórniki z wyposażeniem, trampki na zajęcia sportowe, zeszyty, bloki, kredki, farby i inne drobniejsze przybory – wylicza Justyna Bartosiewicz, która złożyła wniosek w pierwszych dniach sierpnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Socjalnej. – Pod koniec miesiąca pieniądze miałam już na koncie. Dostałam w sumie 600 zł i liczyłam, że po kupieniu wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy zostanie mi jeszcze trochę pieniędzy, by zapłacić ubezpieczenie w szkołach za córki. Dzięki programowi „Dobry Start” początek roku szkolnego był dla naszej rodziny łatwiejszy niż w latach poprzednich – mówi.

Podobne odczucia ma Anna Marzec, mama Stefana: – Trzysta złotych z programu pomogło nam spokojnie kupić pomoce naukowe w sklepie, księgarni, a nie z drugiej ręki. Dzięki otrzymanemu świadczeniu kupiliśmy synowi książki do szkoły muzycznej, zeszyty i przybory szkoleń, struny do skrzypiec i buty sportowe – przyznaje. 


1,44 mld zł na Dobry Start

Program „Dobry Start” to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. – Wsparcie rządowe „Dobry Start” było dla nas miłą niespodzianką – przyznaje Agnieszka Grzegorczyk z Łuszczowa, mama dwóch córek.

W 2018 r. złożono ponad 3,1 mln wniosków w ramach programu „Dobry start”. 1,5 mln wniosków rodzice przesłali wygodną drogą elektroniczną. Tradycyjnych wniosków papierowych było ok. 1,6 mln. W sumie do polskich rodzin w 2018 r. trafiło 1,32 mld zł. W 2019 r. na realizację programu zarezerwowano 1,44 mld zł.


Terminy składania wniosków

Wnioski o świadczenie z Programu „Dobry start” będzie można składać przez internet od 1 lipca br. – przez portal Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl lub bankowość elektroniczną. Z kolei od 1 sierpnia wnioski będzie można składać także w tradycyjnej formie papierowej (w urzędzie miasta / gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej gminy). Wnioski będzie można składać do 30 listopada br.


– Aplikowałem osobiście i otrzymałem środki w krótkim terminie po złożeniu wniosku – mówi Tadeusz Niestępski, tata czwórki dzieci.

gov.pl

Znajdź nas:

Premier Mateusz Mora
Producent pieluch dl
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn