Filtry HEPA przychodzą za późno

Dyrektorzy potrzebują większego wsparcia ze strony instytucji ds. zdrowia publicznego i rządu.

Rzecznik ds. edukacji w Partii Pracy Aodhán Ó Ríordáin określił finansowanie filtrów HEPA dla szkół w styczniu, jako zbyt późne. 

Opisując problem stwierdził, że Departament zwraca uwagę na spóźnioną wentylację w salach lekcyjnych, a dodał, że nauczyciele w całym kraju mają dość późnych posunięć w walce z wirusem w klasie.

Poseł Ó Ríoráin powiedział:

– To było cyniczne posunięcie rządu, aby poprosić szkoły o płacenie za filtry HEPA w ramach dotacji na drobne prace, więc mile widziane jest, że fundusze na to zostaną zwiększone. Proszenie szkół o wybór między naprawą dziur w dachu a filtrami HEPA było zawsze niesprawiedliwe i dotyka sedna braku zrozumienia, jaki minister ma na temat tego, co dzieje się w szkołach w Irlandii. Jednak szkoły apelują o lepszą wentylację od marca 2020 r., więc bardzo rozczarowuje fakt, że środki te zostaną udostępnione dopiero w styczniu 2022 r. Wiemy, że w celu lepszej wentylacji sal lekcyjnych dzieci i ich nauczyciele marzną, kiedy okna są otwarte. Minister powinien być bardziej aktywny w tej sprawie i nie narzucać takiej sytuacji społecznościom szkolnym. Podobnie jak wiele wiadomości i działań tego Departamentu podczas pandemii, i to jest całkowicie oderwane od rzeczywistości, co faktycznie dzieje się w szkołach. Wzywam rząd do niezwłocznego zapewnienia tych funduszy szkołom i zapewnienia, że ​​obszary najbardziej dotknięte epidemią, mają dostęp do filtrów HEPA, zanim szkoły powrócą z przerwy świątecznej w styczniu. Departament stale wspiera Covid. Nadal otrzymuję telefony od sfrustrowanych dyrektorów w sprawie braku odpowiedzi ze strony zespołów zdrowia publicznego. Czują się opuszczeni przez Departament Edukacji, mimo dołożenia wszelkich starań, aby drzwi były otwarte. Eksperci zaproponowali filtry HEPA, jako jedną z metod ochrony szkół, więc bardzo rozczarowuje fakt, że udostępnienie środków zajęło prawie dwa lata. To, czego potrzebuje ten rząd, to długoterminowa strategia walki z pandemią i jej wpływem na szkoły. Wirus nie znika, więc społeczności szkolne potrzebują jak największej ochrony.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
MacManus podkreśla
Tysiące małych fir