Fianna podzielona, jak nigdy wcześniej

Nigdy do tej pory, tj., a dokładnie od chwili, kiedy Fianna Fáil stała się ugrupowaniem rządzącym, nie widać było aż tak głębokich wewnętrznych podziałów.

Te jednak uwidoczniły się już w pierwszych tygodniach sprawowana władzy, a wpływał na to i styl rządzenia przez ich własnego premiera, jak i podejmowane decyzje. Jakby tego było mało, wewnętrznej opozycji w Fianna Fáil trochę przeszkadza rządowa spółka, więc mają i o to pretensje do swojego lidera.

Następnie przeciwnicy z Fianny w Fiannie, zarzucali premierowi i szefowi Micheálowi Martinowi – w jednej osobie, iż nie postępuje tak, by zjednać sobie społeczeństwo, a punktem, który ujawnił z pełną mocą podziały w ugrupowaniu, stała się obniżka zasiłków dla pandemicznych bezrobotnych. Wtedy przeciwnicy premiera wewnątrz ugrupowania zajęli się grillowaniem swojego szefa, a chyba wstępem do tego, stał się sondaż poparcia dla partii politycznych, w którym Fianna Fáil zdobyła zaledwie 10% głosów pozytywnych.

Później było tylko gorzej, bo premier Martin musiał mierzyć się z różnego typu zarzutami, a te, nie stawiają w dobrym świetle samego ugrupowania, jak i szefa partii. Co ciekawe, większość słów krytyki, jakie płyną z trzewi Fianny, zgodna jest z opinią opozycji parlamentarnej, więc i jedni i drudzy, widzą, że coś jest nie tak.

Obecnie spór idzie o podwyżkę dla parlamentarzystów, a ta wyniesie rocznie 2000 €, co nie podoba się odszczepieńcom z Fianna Fáil i wskazują liderowi, iż w czasach kryzysu, wysokiego bezrobocia oraz obcinania zasiłków, nie powinno się pobierać wyższych pensji z budżetu państwa.

Podwyżka płac posłów weszła w życie dzisiaj, ale część posłów Fianny uważa, że ugrupowanie, powinno się jej zrzec, a i namawiać do tego koalicjantów. Drugi obóz w Fianna Fáil jest zdania, iż skoro tak mówią przepisy, więc odgórnie nakazują podniesienie płac parlamentarzystów, to zastosują się do ustawy i pieniądze przyjmą.

Nie wiadomo, jak skończy się cała zabawa w rządzenie, która jest dziełem Fianna Fáil, ale jeżeli tak będzie się działo nadal, to całkiem prawdopodobny wydaje się, podział w ugrupowaniu Martina.

Podwyżkę w wysokości 2% dotychczasowych poborów otrzymają posłowie oraz senatorowie, a także 340 000 urzędników państwowych.

Bogdan Feręc

Źr.Gł.: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Nasze ulubione sklep
Lekcja gotowania zak
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian