Fianna Fáil również popiera „covidowy paszport”

Rzecznik Fianna Fáil ds. turystyki i lotnictwa Cathal Crowe z zadowoleniem przyjął potwierdzenie, że opracowywany jest unijny plan certyfikacji podróży Covid.

Kierownictwo Unii Europejskiej oświadczyło, że „cyfrowy zielony certyfikat” obejmie dokumenty osób, które zostały zaszczepione, osób, które nie zostały zaszczepione, ale mają dokumenty potwierdzające negatywny wynik testu lub wyzdrowienie z Covid, a także dzieci z testem lub rekonwalescencją dokumenty.   

Poseł Crowe powiedział: 

– Cieszę się bardzo, że kraje Unii Europejskiej zaczynają koordynować plan wznowienia podróży międzynarodowych. To nie może nastąpić wystarczająco szybko. Sektory lotniczy i turystyczny są na kolanach i nie ma wątpliwości, że te dwa sektory są najbardziej zniszczonymi przez Covid-19. Niestety, prawdopodobnie będą to również dwa sektory, w których nastąpi najwolniejsze ożywienie. Jest jednak wiele powodów do nadziei, gdyż Irlandia i inne kraje UE zwiększają swoje plany szczepień. Kraje takie jak Irlandia zaczynają szczepić dużą liczbę dorosłej populacji, musimy strategicznie spojrzeć na wznowienie podróży międzynarodowych i tutaj znaczenie tego świadectwa staje się jeszcze bardziej oczywiste. Chociaż może nie wszystkim się to podobać, przez następną liczbę miesięcy przewiduję, że zaszczepione osoby powinny mieć większą swobodę w zakresie lotów na pokład i podróży zagranicznych. Na niedawnym posiedzeniu parlamentarnej partii Fianna Fáil poprosiłem premiera Micheála Martina i ministra do spraw europejskich Thomasa Byrne, aby poprowadzili ten dialog na szczeblu UE. Wiem, że minister Byrne rozmawiał z wieloma swoimi odpowiednikami w Europie, mając na celu bezpieczny powrót do międzynarodowych podróży lotniczych. Lotniska mają już dużo istniejącej infrastruktury do kontroli pasażerów podczas filtrowania hali – istnieje wiele punktów kontroli bezpieczeństwa i paszportów, co doda kolejny poziom weryfikacji. Będą tacy, którzy powiedzą, że jest to przeszkoda dla ich praw obywatelskich do swobodnego przemieszczania się po całej UE, ale musimy również wziąć pod uwagę, że Covid odebrał wszystkie normalne prawa i wszelkie drobne środki, które mogą spowodować przywrócenie tych potrzeb do pilnego przyspieszenia. Podzielam obawy wyrażane przez przedstawicieli lotnictwa i turystyki, że uzgodnienie i wdrożenie tego tymczasowego nowego planu podróży może zająć kilka miesięcy i nie sądzę, żebyśmy mogli czekać tak długo. Nie mając pewności co do sezonu letniego, ryzykujemy większą zmienność w sektorze i jako rzecznik Fianna Fáil ds. turystyki i lotnictwa będę głosił, aby bronić szybkiego postępu w realizacji tych planów na wszystkich poziomach.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Brak spójności dzi
Nowa inicjatywa wspi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian