Felieton o Narodowym Dniu Ziemniaka

By życie nie było nudne, a każdy dzień był dniem wyjątkowym, codziennie obchodzimy jakieś mniejsze lub większe święto. Nie zawsze jest to święto do końca zrozumiałe i często sprawdza nasze poczucie humoru.

Znajdziemy w kalendarzu np. dzień pizzy, śliwki, budyniu, a także kaszanki, czy musztardy…
Właśnie na Zielonej Wyspie oficjalnie obchodzimy Narodowy Dzień Ziemniaka, którego świętowanie przeciągnie się na cały weekend. Wbrew pozorom nie powinno to być dla nas “dziwne święto” bo w Polsce też obchodzimy Dni Ziemniaka, a nawet możemy zobaczyć pomniki tej bulwy.

Z tej okazji “mała ściąga do pogaduszek w pubie” – kilka faktów o …
1. W ostatnich dziesięcioleciach zależność irlandzka od ziemniaka gwałtownie spadła. Średnie roczne zużycie to 85 kilogramów na osobę jest 2,5 razy wyższe niż średnia światowa, ale w latach 90-tych liczba ta wynosiła 140 kilogramów. Dzisiaj tylko 70 procent węglowodanów w diecie miejscowych jest dostarczane przez ziemniaki. W przeszłości było to ponad 90 procent.
2. Ziemniak to żywy organizm i pozostaje takim długo po tym, jak zostanie wyciągnięty z ziemi. Przykładowo marchewki – umierają w momencie, gdy są zbierane, a ziemniak wciąż żyje. Pozostawiony “samemu sobie” ziemniak wykiełkuje, posadzony będzie się “rozmnażał”.
3. Ziemniak był pierwszym warzywem, które udało się wyhodować w kosmosie. Proces rozpoczął się w 1995 roku na promie kosmicznym Columbia, ale dopiero po 10 latach udoskonalono tę technikę uprawy. Kosmiczne ziemniaki są znane jako bulwy kwantowe. Niestety naprawdę nie znajdziemy ich w swoich lokalnych sklepach lub gdziekolwiek indziej.
4. Obecnie na świecie znanych jest blisko 4000 odmian popularnego “kartofla”, którego miąższ przybiera różne kolory (klasyczny biały, czy żółty, ale także różowy, fioletowy, czerwony, a nawet niebieski).
5. Największy ziemniak wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, ważył aż 11,3 kilograma. Tą niepowtarzalną bulwę wyhodowano w Libanie.
Przemek Zbieroń
Chyba pomogłem, więc mogę zapytać… (?)
W JAKIEJ “ODSŁONIE” ZIEMNIAK SMAKUJE WAM NAJBARDZIEJ ?!?
Fot. Google
Shamek w Dublinie – Radio PL

Podziel się z innymi:
Bez prądu
Podatek USC zostanie

Translate »