FDI Forum: Premier o strategii rządu w zakresie wsparcia inwestycji zagranicznych

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Foreign Direct Investment Forum. To spotkanie inwestorów oraz przedstawicieli rządu. Według prognoz ekonomicznych recesja w Polsce związana ze skutkami pandemii jest najpłytsza wśród krajów Unii Europejskiej. Jest to możliwe dzięki uruchomionym w porę przez rząd narzędziom mikro i makroekonomicznym do walki z kryzysem. Działania te pozwoliły na ratowanie przedsiębiorców i miejsc pracy. Dodatkowym wsparciem dla gospodarki jest kontynuacja inwestycji publicznych.

Wszyscy wiedzą, że kryzys związany z koronawirusem stworzył zupełnie nowe środowisko – środowisko niepewności. Środowisko, w którym wiele firm będzie musiało wymyślić pomysł na biznes od nowa – powiedział premier. Szef rządu zauważył jednak, że Polska zareagowała na kryzys bardzo szybko. Kroki zostały poczynione zaledwie dwa tygodnie po tym, kiedy ogłoszono tzw. lockdown. Dwa tygodnie później niektóre firmy miały już pieniądze na kontach. Sama procedura była szybka – słyszałem to od przedstawicieli wielu firm – podkreślił. 

Podczas spotkania przedstawione zostały kierunki rozwoju, w tym m.in. wsparcie bezpośrednich inwestycji zagranicznych jako odpowiedź na recesję, potrzeby inwestorów i czynniki sprzyjające dalszemu rozwoju inwestycji tworzących nowe miejsca pracy czy rozwój zagranicznych inwestycji w Polsce w ostatnich latach. 

Polska gospodarka jest gotowa na nowe inwestycje zagraniczne

Polska staje się jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji na świecie. Jako miejsce z potencjałem wzrostu, wysoko wykwalifikowanych pracowników, silnego środowiska akademickiego i stabilnej gospodarki. 970 firm-inwestorów posiada centra usług w Polsce, w tym 71 proc. to inwestorzy zagraniczni. Blisko co piąta firma z listy Fortune Global 500 zainwestowała w Polsce. 

Dzięki dojrzałości rynku oferuje różnorodność sektora, dostępność talentów oraz dogodną lokalizację, która wpisuje się w trend regionalizacji inwestycji – polskie miasta z powodzeniem konkurują atrakcyjnością z metropoliami europejskimi i stanowią ważny argument w pozyskiwaniu nowych inwestycji.

***

FDI Forum

To wydarzenie to okazja do omówienia potencjału biznesowego rosnącej pozycji finansowej w Polsce. Forum jest platformą do dyskusji na temat bieżących potrzeb biznesu i zmian niezbędnych do ustanowienia „nowego normalnego” porządku gospodarczego.

Organizatorem jest Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) – ogólnopolska organizacja zrzeszająca przedstawicieli przedsiębiorstw z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij
VIII Forum Promocji
PKN Orlen przedstawi